RSM – trzy w jednym
Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) zawiera trzy różne formy azotu: amidową, amonową i azotanową. Jest wysokoskoncentrowanym nawozem azotowym w formie płynnej zawierającym od 35,8 do 42,2 kg azotu (N) w 100 litrach nawozu.
Zapotrzebowanie większości roślin uprawnych na azot jest duże w całym okresie wegetacji. Niedostateczne zaopatrzenie w ten składnik w krytycznych fazach rozwojowych prowadzi do redukcji plonu i pogorszenia ich jakości.
W ostatnich latach obserwowany jest bardzo duży wzrost zainteresowania rolników stosowaniem roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) w uprawach rolniczych. Ze względu na formę płynną tego nawozu, jego wykorzystanie przez rośliny jest bardzo wysokie.
Pierwszy azot na oziminy
Nawożenie RSM jest także tańsze w porównaniu do formy stałej, co potwierdzone zostało badaniami przeprowadzonymi przez IUNG-PIB w Puławach.
RSM zawiera trzy formy azotu: 50 proc. azotu amidowego, 25 proc. formy azotanowej i 25 proc. formy amonowej. RSM S zawiera dodatkowo siarkę, co dodatnio wpływa na wykorzystanie azotu przez rośliny na glebach z niedoborem siarki.
Każda z tych form działa inaczej, tuż po nawożeniu działa forma azotanowa, trochę wolniej forma amonowa i najdłużej azot amidowy, który w glebie ulega takim przemianom, jak azot zastosowany w moczniku.
Roztwór saletrzano-mocznikowy jest doglebowym nawozem o szybkim i długotrwałym działaniu ze względu na zawartość trzech form azotu. Nawóz może być stosowany na wszystkie rodzaje gleb do przedsiewnego i pogłównego nawożenia zbóż, rzepaku, buraków cukrowych, ziemniaków, kukurydzy, użytków zielonych oraz upraw warzywniczych i sadowniczych.
RSM nie jest nawozem nadającym się do dolistnego dokarmiania roślin. Ze względu na obecność azotanowej i amonowej formy azotu ma działanie parzące. Można go stosować techniką oprysku grubokroplistego lub za pomocą węży rozlewowych. Nie należy stosować tuż po deszczu oraz podczas upałów.
Wyliczanie dawki azotu w RSM. To nie jest wcale trudne
Aby wyliczyć zawartość azotu w 1 litrze roztworu należy znać procentową zawartość azotu (i ewentualnie siarki) oraz gęstość nawozu w kg/dm3 (dm3 = litr). Gęstość nawozu jest większa niż wody (litr nawozu waży ponad 1 kilogram).
RSM 32 zawiera 32 proc. azotu, waży 1,32 kg/dm3 - 100 litrów nawozu zawiera 42,2 kg azotu.
RSM 30 zawiera 30 proc. azotu, waży 1,30 kg/dm3 - 100 litrów nawozu zawiera 39,0 kg azotu.
RSM 28 zawiera 28 proc. azotu, waży 1,28 kg/dm3 - 100 litrów nawozu zawiera 35,8 kg azotu.
RSM S zawiera 26 proc. azotu, 3 proc. siarki, waży 1,28 kg/dm3 - 100 litrów nawozu zawiera 33,3 kg azotu, 3,84 kg siarki.