Rolnicy nie mają się co łudzić. Nikt nie pracuje nad drugą edycją dotacji do nawozów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2023,8:05 Aktualizacja: 24-01-2023,13:05
A A A

Nie są prowadzone prace nad uruchomieniem kolejnej edycji programu dofinansowania zakupu nawozów - poinformował resort rolnictwa. Nie odpowiedział jednak wprost, co z niewykorzystana pulą z pierwszej odsłony wsparcia.

"Czy w 2023 r. ze względu na nadal bardzo wysokie ceny nawozów będą stosowane dopłaty do nawozów? Co z niewykorzystaną w 2022 r. kwotą na dopłaty do nawozów? Jak wskazują media i organizacje rolnicze, niewykorzystana kwota z 2022 r. to ok. 1,3 mld zł. Czy środki te zostaną przekazane na dopłaty w 2023 roku, czy na inne cele?" - dociekał w ramach interpelacji poselskiej Czesław Siekierski (PSL).

nawożenie azotem, PZPRZ, Andrzej Adamczyk, ministerstwo  infrastruktury

Już w styczniu rolnicy mogliby nawozić azotem. Ale program ugrzązł w legislacji

Tegoroczna aura w większej części Polski sprawia, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot. Nie można jednak tego zrobić bowiem oczekiwane przez rolników zmiany prawne się przeciągają. Zwraca na to...

W odpowiedzi Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podkreśla, że środki na wypłatę uruchomionej w ubiegłym roku pomocy zostały przekazane "zgodnie z zapotrzebowaniem do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, z przeznaczeniem na realizację tego zadania".

Agencja wydała 418 292 decyzje administracyjne przyznające pomoc na dofinansowanie zakupu od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Zrealizowała wypłaty pomocy finansowej na kwotę 2 617 109 884,54 zł. Ale wygląda, że na tym koniec.

"Aktualnie nie są prowadzone prace nad uruchomieniem kolejnej edycji programu pomocy w sprawie dofinansowania zakupu nawozów" - informuje minister Kowalczyk.

Jak zaznacza, pomimo że nawozy mineralne nadal są bardzo drogie, to odnotowane w październiku i listopadzie ub.r. obniżki cen mogły być początkiem odwrócenia trendu wzrostowego i przekształcenia go w tendencję spadkową, tym bardziej że stawki gazu na europejskim rynku są w wyraźnym trendzie spadkowym.

Ceny nawozów, Henryk Kowalczyk, Krajowy Plan Odbudowy, wsparcie dla rolnictwa

Będą regulacje ograniczające ceny nawozów

Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa poinformował, że w ciągu dwóch tygodni będą regulacje ograniczające ceny nawozów, tak by utrzymać je na akceptowalnym poziomie. Wicepremier był w radiu ZET, jakie będą ceny nawozów w tym...

W ocenie resortu sytuacja w zakresie wolumenu importu nawozów mineralnych powoli się poprawia, na co wskazuje wzrost importu nie tylko nawozów azotowych, ale również wieloskładnikowych.

"Z analizy danych Ministerstwa Finansów dotyczących importu nawozów mineralnych w poszczególnych miesiącach wynika, że wrzesień 2022 r. był trzecim miesiącem z rzędu, w którym import nawozów był ilościowo większy niż rok wcześniej. W październiku 2022 r. zaimportowano ponad 370 tys. ton nawozów mineralnych, o 49,6 proc. więcej niż rok wcześniej (miesiąc wcześniej import nawozów wzrósł w ujęciu rocznym o 60,4 proc., a w sierpniu o 42,1 proc. r/r). Wzrost importu dotyczył głównie nawozów azotowych, których w okresie sierpień-październik zaimportowano łącznie o 134,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Import nawozów wieloskładnikowych był większy o 5 proc., a potasowych zmalał o 13,4 proc. Łącznie natomiast zaimportowano w tym czasie o ponad 50 proc. więcej nawozów mineralnych niż w analogicznym okresie w poprzednim roku" - wylicza szef resortu rolnictwa.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij