Obornik w granulkach
O badaniach związanych z przygotowaniem i wysiewem granulowanych nawozów organicznych podczas zebrania Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego mówiła dr Eglė Jotautienė z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. Spotkanie miało miejsce pod koniec stycznia 2020 r.
Dr Eglė Jotautienė przedstawiła wyniki badań, z których wynika, że w ostatnich latach kraje europejskie przetwarzają zaledwie 5-7 proc. bioodpadów. Jednym ze sposobów ich wykorzystania jest granulowanie. Produkcja granulowanych kompostów z obornika jest przyjazna dla środowiska i wygodna dla użytkownika, ale niestety, kosztowna.
Azot przed 1 marca?
Gość z Litwy zaprezentował właściwości fizyko-mechaniczne granulowanego kompostu otrzymanego z obornika bydlęcego oraz odpadów z produkcji cukru. Przebadano eksperymentalne próbki obornika wytworzonego metodami przemysłowymi oraz próbki wytworzone w laboratorium w latach 2014-2017. Oszacowano: wskaźniki biometryczne (wymiary, masa), objętość i gęstość surowca i granulatu, wilgotność materiału i granulatu oraz wytrzymałość granul. Wyniki eksperymentów wykazały, że różnica wytrzymałości granicznej między eksperymentalnymi i przemysłowymi granulami kompostu wynosiła około 5 proc. Badano również równomierność wysiewu granul na polu.
Prelegenta omówiła także wpływ nawozu na właściwości gleby. Odznacza się on długotrwałym działaniem. Wraz ze wzrostem dawek kompostu w glebie zwiększała się zawartość węgla organicznego, fosforu i potasu w glebie. Granulowany kompost nie miał wpływu na odczyn gleby.
Przedstawione wyniki mogą być pomocne w rozwoju procesu nawożenia granulowanym kompostem w celu poprawy jakości gleby w małych gospodarstwach.
Dr Eglė Jotautienė omówiła również kierunki kształcenia prowadzone na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie na Litwie. W zebraniu udział wzięli udział członkowie PTA oraz studenci kierunku Rolnictwo.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś