O tytanie, wanadzie i krzemie
Już po raz trzeci w tym roku akademickim, a po raz pierwszy w 2021 r. Zarząd Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Agronomicznego zorganizował zdalne spotkanie naukowe, w którym udział wzięli jego członkowie - pracownicy i studenci Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie, a także sympatycy PTA.
Referat pt. "Pierwiastki korzystne dla roślin i ich znaczenie w praktyce rolniczej" przedstawiła dr inż. Anna Konieczny ze spółki Intermag. W interesującym wystąpieniu omówiła definicję pierwiastków korzystnych, takich jak: sód, glin, kobalt, jod, selen, krzem, tytan, wanad, cer i lantan.
Jedenasty sezon doświadczeń z krzemem zakończony. Czas na podsumowanie
Nie ma rozpoznanych objawów ich niedoboru na roślinach, biorą jednak udział w specyficznych procesach biochemicznych. Stymulują pobieranie składników pokarmowych, fotosyntezę, proces zapylania, syntezę enzymów i antyoksydantów oraz uczestniczą w odpowiedzi roślin na stres.
Stosowane w niewielkich dawkach stymulują wzrost i rozwój wszystkich gatunków roślin oraz zwiększają ich tolerancję na czynniki stresowe, co przyczynia się do zwiększenia plonu i poprawy jego jakości.
W prezentacji prelegentka szczególną uwagę zwróciła na tytan i wanad, podkreślając jednocześnie, że z pierwiastków korzystnych najbardziej poznany i przebadany jest krzem. Wzmacnia ściany komórkowe roślin, zapobiega wyleganiu, zwiększa tolerancję roślin na stresy, trwałość przechowalniczą i może ułatwiać roślinom pobieranie fosforu.
Zmniejszyć dawki azotu i utrzymać plony
Tytan (Ti) zwiększa: pobieranie składników pokarmowych z gleby, intensywność procesu fotosyntezy oraz efektywność procesu zapylenia. Z kolei wanad (V) wpływa korzystnie na wielkość i jakość plonu podziemnych części użytkowych roślin, a u roślin strączkowych (bobowatych grubonasiennych) bierze udział w procesie wiązania azotu atmosferycznego, częściowo zastępując molibden, będący składnikiem nitrogenezy.
Następnie dr inż. Anna Konieczny przedstawiła wyniki doświadczeń ze stosowaniem w różnych uprawach opracowanej w spółce Intermag organicznej cząsteczki tytanu zawartej w produkcie Tytanit . W jednym z nich wykonanym na Słowacji trzykrotne użycie produktu skutkowało wzrostem plonu pszenicy ozimej o 11 proc.
Producent opracował również organiczną cząsteczkę wanadu, która stosowana dolistnie w produkcie Vanadoo zwiększa blisko czterokrotnie aktywność genu odpowiedzialnego za produkcję cukru w liściach, a ponad trzykrotnie genu stymulującego transport cukru z liści do korzeni spichrzowych i bulw.
W badaniach wykonanych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu czterokrotna aplikacja dolistna produktu spowodowała przyrost plonu korzeni buraka cukrowego o 8 i 9 proc. Natomiast w doświadczeniach COBORU przyczyniła się do 9-proc. zwyżki plonu nasion soi.
Stosowanie pierwiastków korzystnych może zwiększyć intensywności fotosyntezy, a przez to poprawić efektywność nawożenia azotem, co jest szczególnie ważne w kontekście planowanego w UE znaczącego obniżenia zużycia nawozów.
Następne spotkanie, również w formie zdalnej, odbędzie się 4 lutego. Prelegentem będzie dr inż. Cezary Trawczyński z Oddziału IHAR w Jadwisinie, który przedstawi temat wpływu nawożenia mineralnego i dolistnego dokarmiania na plon i jakość bulw ziemniaka.
Do spotkania zdalnie mogą dołączyć wszyscy chętni. Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://www.agrobiol.sggw.waw.pl/pta/
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz