Grupa Azoty przedstawi nową ofertę nawozową

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-01-2023,11:10 Aktualizacja: 30-01-2023,11:14
A A A

W pierwszym tygodniu lutego, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego, Grupa Azoty przedstawi nową ofertę nawozową, uwzględniającą aktualną sytuację na rynku surowców.

Spółka wyjaśniła, że ceny oferowanych przez firmę produktów kształtowane są na podstawie bieżących analiz i szczegółowych kalkulacji, m.in. całkowitych kosztów produkcji, które nadal podlegają dużym wahaniom rynkowym.

dopłaty do nawozów, Czesław Siekierski, Henryk Kowalczyk

Rolnicy nie mają się co łudzić. Nikt nie pracuje nad drugą edycją dotacji do nawozów

Nie są prowadzone prace nad uruchomieniem kolejnej edycji programu dofinansowania zakupu nawozów - poinformował resort rolnictwa. Nie odpowiedział jednak wprost, co z niewykorzystana pulą z pierwszej odsłony wsparcia. "Czy w 2023 r. ze...

"Na koszty produkcji nawozów mają aktualnie duży wpływ - poza zmienną ceną gazu - również inne czynniki, m.in. znaczące wzrosty r/r ceny energii elektrycznej, węgla, fosforytów i soli potasowej. Rokrocznie, w trakcie sezonu nawozowego, pojawiają się na wolnym rynku w UE różne 'tańsze' oferty nawozów z wielu stron świata, w tym - pomimo wojny i nałożonych na agresorów sankcji - również nadal z Rosji i Białorusi, a także z Bliskiego Wschodu. Spółka nie komentuje jakości i efektywności w produkcji rolnej tych 'konkurencyjnych' i często niemożliwych do weryfikacji przed zakupem ofert z innych krajów" - podano w komunikacie.

GA zauważyła, że koszty energii, surowców, pracy i opłaty środowiskowe na tamtych rynkach produkcyjnych są znacząco niższe od poziomów obowiązujących w UE. Dodała, że porównując oferty należy również zauważyć, że cenniki publikowane przez autoryzowanych dystrybutorów zawierają koszt transportu do klienta.

"Chcemy podkreślić, że Grupa Azoty od 95 lat produkuje polskie nawozy, spełniające najwyższe światowe standardy, które od wielu lat skutecznie przekładają się na wielkość, jakość oraz powtarzalność produkcji rolnej w Polsce i Europie" - wskazano na stronie spółki.

nawożenie azotem, PZPRZ, Andrzej Adamczyk, ministerstwo  infrastruktury

Już w styczniu rolnicy mogliby nawozić azotem. Ale program ugrzązł w legislacji

Tegoroczna aura w większej części Polski sprawia, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot. Nie można jednak tego zrobić bowiem oczekiwane przez rolników zmiany prawne się przeciągają. Zwraca na to...

Mimo bardzo dużej zmienności rynkowej, Grupa nadal kontynuuje produkcję tak, aby "nawozy były dostępne w momencie rozpoczęcia aplikacji, która - co należy podkreślić - jeszcze nie jest możliwa". "Jednocześnie wielu innych producentów europejskich ponownie zatrzymało produkcję lub znacznie ją ograniczyło" - zauważono.

Jak zapewniono, Grupa na bieżąco reaguje na zmieniające się warunki rynkowe. Zaznaczono, że po spadku cen gazu w październiku 2022 r. przywrócono produkcję, "znacząco obniżając przy tym ceny oferowanych nawozów".

W pierwszym tygodniu lutego, przed rozpoczęciem sezonu aplikacyjnego, przedstawiona zostanie nowa oferta nawozowa, uwzględniającą aktualną sytuację na rynku surowców.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij