Ceny nawozów szokują rolników. UOKiK je zbada?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
05-10-2021,18:25 Aktualizacja: 05-10-2021,18:30
A A A

Nawozy, które w ostatnich tygodniach drastycznie podrożały, to jeden z głównych tematów w dyskusjach rolników. Rolnicza "Solidarność" chce, by sytuacji na rynku przyjrzał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" 1 października przekazała wniosek do UOKiK w związku z trwającym na rynku rolnym wysokim wzrostem cen nawozów. Argumentując zasadność wystąpienia, podkreśliła, że w ostatnich tygodniach wielokrotnie otrzymywała uwagi od gospodarzy w tej sprawie.

Michał Kołodziejczak, Agrounia, Grzegorz Puda, związki rolnicze, walka z asf w Polsce

Rolnicy przedstawili ministrowi postulaty i żądania

Spokojna dyskusja jest dużo lepsza niż burdy na ulicach - powiedział po spotkaniu z rolnikami Grzegorz Puda, szef resortu rolnictwa. Michał Kołodziejczak, lider AGROunii ocenił, że minister był nieprzygotowany do rozmów. Puda zaznaczył po...

"Z głębokim zaniepokojeniem wskazuję również, że w ostatnich dniach podmioty gospodarcze koincydentalnie podniosły ceny swoich produktów przeszło o ponad 100 proc. na każdym produkcie, co w mojej ocenie stanowi działanie ograniczające konkurencję i naruszające zbiorowe interesy konsumentów, jak również ma na celu antykonkurencyjną koncentrację przedsiębiorców, wywołującą w konsekwencji negatywne skutki dla gospodarstw rolnych prowadzonych przez polskich rolników, w tym załamanie opłacalności produkcji rolnej" - czytamy w piśmie szefowej rolniczej "S".

Wcześniej zostało również przesłane wystąpienie organizacji do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o wnikliwe przeanalizowanie sytuacji, czy ceny nawozów nie są wygórowane.

Stanowisko w sprawie drastycznych wzrostów cen nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a także wstrzymania ich dostaw do rolników, przyjęła także Lubelska Izba Rolnicza. Według niej, wielu gospodarzy wstrzymało się z zakupem niezbędnych środków do produkcji na przyszły sezon, co w konsekwencji przełoży się na niepewność poziomu produkcji żywności w kraju.

ceny nawozów w polsce, anna gembicka, IERiGŻ - PIB, sól potasiwa

Nawozy drenują kieszenie rolników, a białoruskie "zbanowano". Co na to resort?

Drożejące nawozy są solą w oku rolników, którzy obawiają się dalszego wzrostu cen w związku z ustanowieniem przez Unię Europejską embarga na import nawozów potasowych z Białorusi. Jak zapatruje się na to ministerstwo rolnictwa?...

W ocenie rolniczego samorządu konieczne jest przeprowadzenie rzetelnej weryfikacji poziomu produkcji nawozów sztucznych w porównaniu do lat ubiegłych, w celu weryfikacji i wyjaśnienia ich braków w składach dystrybutorów.

"Logiczne wydają się spekulacje mówiące o ograniczaniu produkcji na rynek krajowy i kierowaniu produkcji na eksport, który związany jest z długoterminowymi kontraktami lub atrakcyjnymi cenami zakupu. Jako dodatkowy aspekt do rzetelnej weryfikacji, pragniemy wskazać celowe ograniczenie produkcji, które może być związane ze wzrostem kosztów produkcji - ceny gazu" - podkreśla LIR.

Zwraca ponadto uwagę na wstrzymanie sprzedaży nawozów przez większych dystrybutorów na terenie województwa lubelskiego.

"Bezpośrednio wiążemy tak nieuczciwe praktyki z zapowiedzianymi od października nowymi podwyżkami cen i chęcią wzmożenia destabilizacji cen nawozów. Dlatego zwracamy się o podjęcie odpowiednich kroków wyjaśniających przez uprawnione instytucje i rzetelne wyjaśnienie powodów wstrzymania sprzedaży" - zaznaczono w stanowisku LIR, która zwróciła się w tej sprawie do rządu oraz UOKiK.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij