Zbiory kukurydzy idą ślamazarnie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
15-10-2020,20:25 Aktualizacja: 15-10-2020,21:08
A A A
Tylko 10-15% kukurydzy ziarnowej udało się do tej pory zebrać rolnikom - ocenia Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. W ostatnich dniach w postępie prac przeszkadzała deszczowa aura, ale to nie jedyny czynnik, który spowodował opóźnienia. 
 
Przebieg tegorocznej pogody sprawił, że kukurydza dłużej niż w ubiegłym sezonie pozostaje zielona, a więc okres oddawania wody również przesunął się w czasie. Stąd wielu rolników celowo wstrzymuje się ze zbiorami, żeby ziarno lepiej doschło. Inna sprawa, że część producentów kukurydzy, patrząc na ostatnie gorące lata, zdecydowała się na wysiew późniejszych odmian, które z jednej strony lepiej plonują, ale z drugiej później dojrzewają. 
 
kombajn, kukurydza, ludzie, pole, Skrzelew

Dzień Kukurydzy w Skrzelewie

Już po raz 32 w Skrzelewie (powiat sochaczewski) odbyły się Dni Kukurydzy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną były one szeroko transmitowane na żywo w Internecie. Na polu obecni byli tylko wystawcy i prelegenci. Na poletkach doświadczalnych...
Wspomniane czynniki przyczyniły się do tego, że zbierane w tym roku ziarno ma wyższą wilgotność w porównaniu do ubiegłego roku. Zdaniem Piątka przeciętnie o 5%. - Około 10 października, kiedy ją badaliśmy zawierała się między 28 a 35 procent. Do tej pory mogła zmaleć o dwa-trzy procent. Myślę, że dziś oscyluje wokół 30 procent - mówi. 
 
Niestety, im większa wilgotność, tym wyższe koszty suszenia, choć w tym roku przynajmniej ceny paliwa są niższe. Według wyliczeń PZPK koszty dosuszania stanowią 30 procent całkowitych kosztów produkcji ziarna. Dlatego spora część rolników decyduje się na sprzedaż mokrego ziarna. Jak informuje przedstawiciel PZPK, obecnie jej cena wynosi od 400 do 450 zł/t. Natomiast suchej od 600 do 690 zł/t. 
 
PZPK ocenia, że w tym roku kukurydza ziarnowa w kraju zostanie zebrana z areału ok. 700 tys. ha, a przeciętny plon wyniesie 6,5 t/ha (15% wilg.). I jedna, i druga szacowana wartość jest wyższa w stosunku do ubiegłorocznej, w efekcie zbiory ziarna kukurydzy mają przekroczyć 4 mln t, co oznaczałoby wzrost względem ubiegłego roku o ok. 1 mln t. 
 
Kukurydzę na kiszonkę - według organizacji - zbierano w tym roku z areału 600 tys. ha, a więc całkowita powierzchnia uprawy kukurydzy wynosiła 1,3 mln ha. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij