Dzień Kukurydzy w Skrzelewie
Już po raz 32 w Skrzelewie (powiat sochaczewski) odbyły się Dni Kukurydzy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną były one szeroko transmitowane na żywo w Internecie. Na polu obecni byli tylko wystawcy i prelegenci.
Na poletkach doświadczalnych firmy hodowlano-nasienne prezentowały kilkadziesiąt odmian kukurydzy. Dokonano też zbioru i oceny wielkości plonu ziarna i jego wilgotności odmian firmy Pioneer.
Kiedy zacząć zbierać kukurydzę na kiszonkę?
Podczas transmisji przeprowadzono wywiady z wieloma specjalistami. Dr inż. Roman Warzecha z IHAR-PIB w Radzikowie mówił o program promocyjnym "Uprawa i wykorzystanie ziarna kukurydzy dla celów spożywczych". Dr inż. Piotr Ochodzki z tego samego instytutu przedstawił problem mikotoksyn w ziarnie kukurydzy i zbóż. Natomiast zasady nawożenia kukurydzy omówił dr hab. Wojciech Stępień, prof. SGGW z Instytutu Rolnictwa SGGW w Warszawie.
Z kolei dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW koordynator do spraw promocji i współpracy z gospodarką zachęcał do studiowania na tym wydziale i tłumaczył dlaczego warto uczyć się właśnie tam.
W transmisji udział wzięli również przedstawiciele firm hodowlano-nasiennych, którzy przedstawili swoją ofertę odmianową, szczególną uwagę zwracając na nowości. Wszyscy oglądający transmisję mieli możliwość zadawania pytań występującym prelegentom. Zadbano również o oprawę artystyczną wydarzenia, którą zapewnił zespół ludowy Grzybowianki.
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Kukurydzy w Skrzelewie jest Tadeusz Szymańczak.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz