Utrudnione wschody kukurydzy
Do prawidłowego wzrostu każda roślina potrzebuje wilgotnej gleby oraz temperatury optymalnej oscylującej w okolicy 20 kreski C. Oprócz tego wzrost uzależniony jest od innych czynników jak szkodniki, chwasty czy też zagęszczona gleba.
Tegoroczny siew kukurydzy w wielu regionach Polski został opóźniony, a to za sprawą pogorszenia pogody. Obecnie niemal w każdym regionie wody jest pod dostatkiem. Wilgotność gleby w zależności od uprawy wynosi od 20 do nawet 30 proc. objętościowych, co oznacza dość duże wysycenie porów glebowych wodą.
Zwalczanie chwastów w kukurydzy
Woda to czynnik w znacznym stopniu wpływający i decydujący o wzroście i rozwoju niemal wszystkich roślin uprawnych. Jest tak, ponieważ każda roślina w większej części składa się z wody.
Jednak nie tylko pozytywne oddziaływanie na rośliny niesie ze sobą dostęp do wody. Każdy czynnik powinien być w optymalnej ilości i w odpowiednim czasie. W ostatnich tygodniach przez niektóre regiony Polski przechodziły nawałnice, podczas których występowały nawalne deszcze.
W okolicach Moniek w niedzielę (7 maja), przeszła chmura, z której w niecałą godzinę spadło 25 mm deszczu. W rejonach położonych na południe (okolice Białegostoku) opad w przeciągu 2-3 godzin był jeszcze wyższy i wyniósł rekordowe 87,7 mm. Taki opad działa jak wał ubijając doprawioną glebę.
Przy tak wysokim opadzie gleba, na której dokonany został już siew została ubita, a na jej powierzchni wytworzyła się skorupa. W takich warunkach wschody kukurydzy są utrudnione oraz spowolnione. Pomimo punktowego siewu na oraz dobrego doprawienia gleby wschody są nierównomierne. Na glebie podczas wysychania tworzą się spękania, które wyglądają zjawiskowo, jednak nie jest to zjawisko pozytywne.
Skuteczne metody regulacji zachwaszczenia w uprawie kukurydzy
Przy opadzie wynoszącym 25 mm na metr kwadratowy na glebę spada 250 tys. litrów w przeliczeniu na hektar!
Oprócz ubicia gleby na polach wystąpiły znaczące spływy powierzchniowe, które mają degradujący wpływ na glebę. Przy tak wysokim opadzie nie pomaga nawet uprawa w poprzek stoku. Na wielu częściach pól można zaobserwować potężne wyrwy oraz kanały wytworzone przez wodę.
Innym czynnikiem, który może pogorszyć wschody i początkowy rozwój roślin są chwasty. Uprawa w szerokie międzyrzędzia to idealne miejsce rozwoju chwastów, którym nie przeszkadzają niekorzystne warunki pogodowe (niska temperatura), a nawet ubita gleba.
Oprócz chwastów ogromną wpływ na siewki mają szkodniki kukurydzy, które mogą znacząco obniżyć ilość wykiełkowanych roślin. Aby ograniczyć ilość szkodników warto stosować tylko i wyłącznie zaprawiane nasiona oraz prawidłowe zmianowanie roślin.