Siewy kukurydzy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (PB) | redakcja@agropolska.pl
10-04-2018,6:00 Aktualizacja: 09-04-2018,17:08
A A A

W uprawie kukurydzy zalecany jest wczesny siew, gdyż pozwala on na szybki i głęboki rozwój systemu korzeniowego oraz wcześniejszy zbiór. Siewy zbyt wczesne powodują jednak pogorszenie wschodów oraz straty w obsadzie roślin, w szczególności przy chłodnej wiośnie. Siewy późne opóźniają dojrzewanie roślin, a kolby gorzej się zawiązują.

Siew kukurydzy najlepiej wykonać w ogrzaną glebę (min. 8°C). Optymalny termin siewu kukurydzy przypada pomiędzy 15 kwietnia a 5 maja. Naturalnym wskaźnikiem rozpoczęcia siewu jest kwitnienie mniszka lekarskiego (potocznie zwanego mleczem), wczesnych czereśni oraz porzeczek.

kukurydza, pole, rośliny

Które odmiany kukurydzy wysiać na ziarno?

Listy odmian kukurydzy zalecanych do uprawy na ziarno w tym roku zostały opracowane przez COBORU dla 3 województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i podlaskiego. Ogółem znalazły się na nich 23 odmiany, z czego Farmplus i...

Zaletą wczesnych siewów jest to, że rośliny w dużym stopniu korzystają z zimowych zapasów wody w glebie, a co ważniejsze przedłużają okres rozwoju wegetatywnego, co pozwala zwiększyć plonowanie.

Wcześniejsze wschody roślin umożliwiają lepsze rozwinięcie systemu korzeniowego, ma to duże znaczenie dla efektywnego pobierania składników z gleby, zwłaszcza w pierwszych etapach rozwoju rośliny.

Argumentem przemawiającym za wczesnym siewem jest również wilgotność ziarna podczas zbioru.

Przy wczesnych siewach przydatna jest również znajomość parametrów:

  • "cold test” - określa procentowy udział nasion kiełkujących w temp. 4°C - im wyższa jest jego wartość, tym większa zdolność kiełkowania nasion w obniżonej temperaturze,
  • "early vigour” czyli wczesny wigor siewek, określający reakcję młodych roślin na wiosenne chłody i przymrozki.

Parametry te nie występują na opakowaniach, ale zazwyczaj są dostępne u hodowcy.

kukurydza, kiszonka, pryzma

Jak wybrać najlepszą odmianę kukurydzy na kiszonkę?

W szerokiej ofercie odmian kukurydzy polecanych do uprawy na kiszonkę, najlepiej wybierać te, które rejestrowane są właśnie jako kiszonkowe. One bowiem gwarantują uzyskanie wysokiego plonu suchej masy oraz dobrą przydatność do kiszenia....

Zachowanie jednakowej głębokości siewu jest podstawowym wymogiem agrotechnicznym, ponieważ zapewnia równomierność wschodów, a ostatecznie równe zawiązanie i dojrzewanie kolb.

Głębokość siewu zależy od gleby, na glebach lekkich to 5-6 cm, na glebach cięższych 4-5 cm. Im gleba jest lżejsza a siew późniejszy, tym powinien on być wykonany głębiej. Optymalna głębokość zapewnia bezpieczne pokrycie ziarna, dobre podsiąkanie wody oraz zabezpiecza przed ptakami.

Warunkiem dobrego plonowania kukurydzy jest także odpowiednia liczba wysianych ziaren i zachowanie jednakowych odległości w rzędzie. Szerokość międzyrzędzi w uprawie na ziarno powinna wynosić 75 cm. Wymagania te spełnia siew punktowy, dzięki któremu uzyskuje się lepsze wschody i zużywa mniej materiału siewnego niż przy tradycyjnym siewie rzędowym.

Ilość wysiewu uzależniona jest od warunków środowiskowych, przeznaczenia i wczesności odmiany. Dużym błędem jest zastosowanie zbyt dużej niż zbyt małej obsady. Nadmierne zagęszczenie powoduje szybsze wyczerpanie zapasów wodnych, zmniejszenie fotosyntezy roślin i zwiększenie ilości drobnych, źle zaziarnionych kolb.

W uprawie na ziarno i CCM najlepsze plony uzyskuje się przy obsadzie 90 tys. roślin/ha (9 szt./m2), na glebach słabszych i w warunkach posusznych należy ograniczyć liczbę do 7, a nawet 6 szt./m2. W uprawie na kiszonkę zaleca się obsadę 100-120 tys. roślin/ha.

Gęstość siewu uzależniona jest również od długości okresu wegetacji:

  • 8-10 szt./m2 - odmiany wczesne,
  • 8-9 szt./m2 - odmiany średnio wczesne,
  • 7-8 szt./m2 – odmiany średnio późne.

 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.