Rząd Meksyku wydał niedawno dekret, w którym zakazał sprzedaży modyfikowanej genetycznie kukurydzy (GMO) oraz stosowania glifosatu w rolnictwie. Meksykańscy rolnicy mają obawy co do słuszności tej decyzji.
Rząd Meksyku wydał niedawno dekret, w którym zakazał sprzedaży modyfikowanej genetycznie kukurydzy (GMO) oraz stosowania glifosatu w rolnictwie. Meksykańscy rolnicy mają obawy co do słuszności tej decyzji.
Od 1 stycznia 2021 r. w Meksyku nie można sprzedawać nasion kukurydzy modyfikowanej genetycznie (ang. GMO - skrót od genetically modified organism). Ponadto w ciągu 3 najbliższych lat kraj ten ma stopniowo wycofywać z importu modyfikowane genetycznie ziarno kukurydzy. W tym czasie tamtejszy rząd chce także zakazać stosowania glifosatu w rolnictwie.
Argentyna jako pierwszym kraj na świecie, zatwierdziła do komercyjnego użytku odporną na suszę pszenicę GMO - HB4 - rodzimej firmy Bioceres SA, która wyhodowała ją we współpracy z francuską firmą Florimond Desprez. ...
W dekrecie zakaz stosowania glifosatu uzasadniono koniecznością ochrony kukurydzy, którą w Meksyku hoduje się w blisko 60 tradycyjnych odmianach. Ponadto według rządzących glifosat może zagrażać zdrowiu człowieka oraz zróżnicowaniu biologicznemu. Zapisy dekretu wzbudziły niepokój u rolników.
W sprawie wypowiedziało się Stowarzyszenie Rolników CNA, które boi się, że meksykańscy plantatorzy znajdą się niekorzystnym położeniu w stosunku do konkurencji z zagranicy.
Głos zabrało również Stowarzyszenie Przemysłu Środków Ochrony Roślin, które uznało tą decyzję za „krok wstecz” w ochronie, który zagraża stabilności cenowej i dostawom produktów żywnościowych.
W opozycji do meksykańskich rolników stoją organizacje ekologiczne, które popierają decyzję rządu. Twierdzą, że przez taki zapis w dekrecie położony będzie większy nacisk na promocję rolnictwa ekologicznego, które jest istotne z punktu widzenia produkcji zdrowej żywności oraz zachowania niezależności żywnościowej. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), podał, że w sezonie 2020/2021, Meksyk zebrał blisko 28 mln t kukurydzy. Importuje ocenia na ok. 16,2 mln t (głównie ze Stanów Zjednoczonych).
Źródło: Agencja Informacyjna.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz