Meksyk rezygnuje z kukurydzy GMO i glifosatu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
25-01-2021,9:55 Aktualizacja: 25-01-2021,10:09
A A A
Rząd Meksyku wydał niedawno dekret, w którym zakazał sprzedaży modyfikowanej genetycznie kukurydzy (GMO) oraz stosowania glifosatu w rolnictwie. Meksykańscy rolnicy mają obawy co do słuszności tej decyzji.
 
Od 1 stycznia 2021 r. w Meksyku nie można sprzedawać nasion kukurydzy modyfikowanej genetycznie (ang. GMO - skrót od genetically modified organism). Ponadto w ciągu 3 najbliższych lat kraj ten ma stopniowo wycofywać z importu modyfikowane  genetycznie ziarno kukurydzy. W tym czasie tamtejszy rząd chce także zakazać stosowania glifosatu w rolnictwie.
 
pszenica GMO, odmiana pszenicy odporna na suszę, GMO, glufosynat sodowy, Argentyna

Pszenica GMO odporna na suszę otrzymała zatwierdzenie

Argentyna jako pierwszym kraj na świecie, zatwierdziła do komercyjnego użytku odporną na suszę pszenicę GMO - HB4 - rodzimej firmy Bioceres SA, która wyhodowała ją we współpracy z francuską firmą Florimond Desprez.   ...
W dekrecie zakaz stosowania glifosatu uzasadniono koniecznością ochrony kukurydzy, którą w Meksyku hoduje się w blisko 60 tradycyjnych odmianach. Ponadto według rządzących glifosat może zagrażać zdrowiu człowieka oraz zróżnicowaniu biologicznemu. Zapisy dekretu wzbudziły niepokój u rolników.
 
W sprawie wypowiedziało się Stowarzyszenie Rolników CNA, które boi się, że meksykańscy plantatorzy znajdą się niekorzystnym położeniu w stosunku do konkurencji z zagranicy.
 
Głos zabrało również Stowarzyszenie Przemysłu Środków Ochrony Roślin, które uznało tą decyzję za „krok wstecz” w ochronie, który zagraża stabilności cenowej i dostawom produktów żywnościowych. 
 
W opozycji do meksykańskich rolników stoją organizacje ekologiczne, które popierają decyzję rządu. Twierdzą, że przez taki zapis w dekrecie położony będzie większy nacisk na promocję rolnictwa ekologicznego, które jest istotne z punktu widzenia produkcji zdrowej żywności oraz zachowania niezależności żywnościowej. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), podał, że w sezonie 2020/2021, Meksyk zebrał blisko 28 mln t kukurydzy. Importuje ocenia na ok. 16,2 mln t (głównie ze Stanów Zjednoczonych). 
 
Źródło: Agencja Informacyjna. 
 
  •  Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
 
Poleć
Udostępnij