Kukurydza nie zawiodła w 2016 roku
Jak pokazały badania PDO kukurydza w 2016 roku wydała duży plon zarówno w uprawie na ziarno, jak i na kiszonkę. Porównując do plonów w 2015 roku rolnicy powinni być zadowoleni z osiągniętych wyników. Aby jednak osiągnąć wysokie plony trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań.
W rolnictwie bardzo ważną rolę odgrywa pogoda, ponieważ praktycznie tylko na nią rolnik nie ma wpływu. W mijającym roku pogoda sprzyjała uprawie kukurydzy. Pomimo niesprzyjających warunków w kwietniu i początku maja (brak wody), kukurydza nadrobiła zaległości w następnych miesiącach.
Plonowanie kukurydzy na ziarno w badaniach rozpoznawczych w 2016 roku
W uprawie kukurydzy bardzo ważną rolę spełnia odpowiednie przygotowanie pola. Pierwszym zadaniem powinno być zapoznania się z zasobnością danego pola w składniki pokarmowe . Niestety, badanie gleby nie jest wykonywane w wielu przypadkach. Wyniki badań pomagają nam uzupełnić braki i dostarczyć odpowiednią ilość danych składników niezbędnych do dobrego zaopatrzenia kukurydzy do prawidłowego wzrostu i rozwoju.
Kukurydza wymaga od rolników odpowiedniej agrotechniki. Ważnym jest dobranie odpowiedniego agregatu uprawowego do posiadanych gruntów w gospodarstwie. Na gleby lżejsze najlepszym rozwiązaniem jest agregat uprawowy bierny, który nie powoduje nadmiernego rozpylenia gleby. Na cięższych glebach warto stosować bronę talerzową lub bronę wirnikową, które znacznie lepiej rozkruszają i mieszają glebę. Staranna uprawa przyczynia się do dobrego wymieszania z glebą nawozów mineralnych wysianych na polu i ułatwia siew kukurydzy.
W ofercie firm nasiennych znajduje się bardzo dużo odmian kukurydzy. Pozwala to rolnikom na dobranie odpowiedniej odmiany do kierunku użytkowania oraz do stanowiska, na którym będzie wysiana. Odpowiedni wybór ułatwiają również wyniki badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO).
W moim gospodarstwie na polu w miejscowości Krężce (powiat skierniewicki) kukurydzę na ziarno uprawiałem pierwszy raz na powierzchni 5,5 ha. Kukurydza wysiana została na zrekultywowanym odłogu. Po niewłaściwej orce przedzimowej doprawienie pola nie było łatwe.
Plonowanie kukurydzy na ziarno w badaniach PDO w 2016 r.
Niestety, na polu na którym uprawiana była kukurydza nie było przeprowadzone badanie zasobności gleby w składniki pokarmowe. Wiosną pole nawiezione zostało obornikiem kurzym (w dawce ok. 12 t/ha), a następnie uprawione broną talerzową. Zabieg ten powtórzony był po wysianiu nawozów mineralnych.
Na 1 ha zastosowano 200 kg mocznika (46 proc. N) i 200 kg wysokoprocentowej soli potasowej (60 proc. K2O). Nawóz fosforowy, jakim był superfosfat wzbogacony (40 proc. P2O5) również w dawce 200 kg/ha wysiewany był równocześnie z siewem kukurydzy. Nawozy azotowe stosowane były jedynie przedsiewnie.
Łączna dawka azotu mineralnego wyniosła 236kg N/ha, fosforu 128 kg P2O5/ha, a potasu 192 kg K2O/ha. Średnia zawartość składników pokarmowych w oborniku kurzym wyniosła: 1,2 proc. N, 0,4 proc. P2O5 oraz 0,6 proc. K2O.
Do siewu wybrałem trzy odmiany kukurydzy: Farmezzo, Farmplus i Moribor. Norma wysiewu wyniosła 82 tys. szt. na ha. Kukurydza wysiana była 25 kwietnia. Na źle uprawionym polu z dużą masą pozostałości roślin po odłogu ciężko było uzyskać odpowiednią głębokość siewu na ok. 5-6 cm.
Kukurydza wróciła do łask
Aby osiągnąć dobry efekt zwalczania uciążliwych chwastów znajdujących się na polu (perz właściwy, ostrożeń polny), oprysk wykonano w terminie powschodowym, gdy miały 3-4 liście. Do walki z chwastami zastosowane zostały herbicydy Cornmax 340 SE (bromoksynil 90 g/l, terbutylazyna 250 g/l) oraz Nixon 50 SG (nikosulfuron 500 g/kg ). Na plantacji nie stosowano insektycydów i fungicydów.
Zbiory kukurydzy w 2016 roku utrudnione były przez częste opady deszczu. Na wielu polach panowały ciężkie warunki dla pracujących kombajnów. Na moim polu zbiór odbył się 26 października.
Pomimo niedokładnie przygotowanego pola po wieloletnim odłogu, zarówno warunki pogodowe, jak i wybrane odmiany kukurydzy przyczyniły się do uzyskania zadowalających plonów, które wyniosły średnio 10 t/ha przy wilgotności 25 proc.
Satysfakcjonujące wyniki w 2016 roku przyczyniły się do podjęcia decyzji o powiększeniu areału uprawy kukurydzy w 2017 roku do ok. 12 ha.