Niektóre herbicydy doglebowe można wykorzystać nie tylko przed wschodami rośliny uprawnej, ale także powschodowo. Trzeba jednak pamiętać o jednej podstawowej zasadzie - wszystkie herbicydy doglebowe wymagają wilgotnej gleby.
Wielu producentów zaleca herbicydy w dwóch terminach: przedwschodowo (BBCH 00) oraz powschodowo (BBCH 10-14). Trudno w takiej sytuacji określić moment, w którym preparatu nie zaleca się stosować. Zdecydowanie prostszy byłby zapis: stosować w fazie BBCH 00-14.
Wykorzystanie potencjału plonotwórczego nowych odmian kukurydzy jest możliwe pod warunkiem dostosowania czynników agrotechnicznych do ich wymagań. Jednym z ważniejszych jest gęstość siewu, która w dużym stopniu kształtuje plon...
Trochę inaczej można spojrzeć na rejestrację, w której producenci wykluczają zabieg w chwili wschodów kukurydzy. Wtedy zalecenie brzmi BBCH 00 lub BBCH 11-12. W praktyce również taki moment trudno określić, zwłaszcza, że wschody nigdy nie są jednoczesne, a różnice między liścieniami (koleoptyl) a pierwszym liściem minimalne.
Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, gdy pod uwagę brana jest substancja czynna, a nie herbicydy, które ją zawierają. Przykładowo pendimetalina (np. Stomp) zalecana jest w fazie BBCH 00; 10-13 lub BBCH 00 i 11-12. Z porównania tych zaleceń wynika, że kukurydza wykazuje selektywność na pendimetalinę od momentu posiania do fazy trzech liści.
Bez względu na termin zastosowania tej substancji trzeba pamiętać, że należy ona do najbardziej wymagających pod względem wilgotności gleby. Każde przesuszenie wpływa na obniżenie efektywności jej działania.
Dotyczy to również s-metolachloru (np. Dual Gold) przeznaczonego do zwalczania chwastów prosowatych. „Zsumowany” termin stosowania to BBCH 00-14. Warto podkreślić, że substancja ta w przypadku przesuszonej gleby może być stosowana także przedsiewnie. Wtedy po zabiegu należy ją wymieszać z glebą na głębokość 5 cm (najlepiej lekką broną).
Uprawa kukurydzy jest bardzo praco- i energochłonna. Dlatego stosowanie uproszczeń w jej agrotechnice, zwłaszcza w obecnych czasach, może stać się szczególnie ważnym elementem wpływającym na efektywność produkcji. Wielu autorów...
W „rozciągniętych” terminach można stosować także petoksamid - do BBCH 14 (Successor) oraz kilka mieszanin fabrycznych, np. izoksaflutol + tienkarbazon metylu (Adengo). Natomiast do BBCH 13 mieszaninę mezotrion + S-metolachlor (Camix).
Różnie z terbutyloazyną
W uprawie kukurydzy więcej substancji czynnych ubywa niż przybywa (planowane wycofanie bromoksynilu - 17.09.br.). W tej sytuacji dosyć dobrze prosperuje ostatnia triazyna - terbutyloazyna. Substancja czynna zalecana doglebowo oraz nalistnie zwalcza chwasty dwuliścienne do fazy czterech liści właściwych. Jej dodatkową zaletą jest długi okres działania, który zapobiega zachwaszczeniu wtórnemu. Zalecana się, by stosować ją pojedynczo oraz w mieszaninach, w dość zróżnicowanych terminach.
Sama terbutyloazyna w formie preparatów Terbusar, Terbustar i Tezosar (wszystkie 500 SC) zalecana jest w dwóch terminach: krótko po siewie (BBCH 00-05) oraz nalistnie w fazie 2-6 liści kukurydzy (BBCH 12-16).
Mieszaninę terbutyloazyny z S-metolachlorem (Gardo Gold) można stosować zaraz po siewie do czwartego liścia (BBCH 00-14), podobnie z petoksamidem (Successor Tx), chociaż zgodnie z rejestracją zabiegi podzielone są na dwa terminy (BBCH 00-09 i BBCH 10-14).
W tym roku do uprawy polecanych jest 19 odmian kukurydzy na kiszonkę: 5 mieszańców wczesnych, po 7 średnio wczesnych i średnio późnych. Listy odmian zalecanych opracowane są dla 4 województw. W województwie...
Kolejny wariant to mezotrion + S-metolachlor + terbutyloazyna (Lumax) zalecany z minimalną przerwą na moment wschodów (BBCH 00-09 i BBCH 11-13).
Jeszcze inaczej zarejestrowana jest terbutyloazyna w fabrycznej mieszaninie z izoksaflutolem i mezotrionem (np. Jotamun), tj. wyłącznie przedwschodowo, podobnie jak mieszanina dimetenamidu-P z pendimetaliną (Wing P).
Zakres skuteczności
Najczęstszym modelem zachwaszczenia kukurydzy jest występowanie chwastów dwuliściennych w towarzystwie chwastów prosowatych (chwastnica, paluszniki, włośnice)
Program doglebowego zwalczania chwastów w tej uprawie jest dość uniwersalny. Prawie wszystkie kombinacje są skuteczne w zwalczaniu obu grup chwastów.
Do wyjątków należy stosowana pojedynczo terbutyloazyna, która zwalcza jedynie gatunki dwuliścienne oraz aplikowany solo - S-metolachlor zwalczający tylko gatunki prosowate. Zabiegami doglebowymi nie ma możliwości zwalczania perzu właściwego.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz