Mitas AirCell i Fendt VarioGrip. Złoty medal Agritechnica 2015
Producent opon z Czech - firma Mitas - opracowała dętkę wewnętrzną usztywnioną tekstylnym kordem oponowym, która razem z mechanizmem zaworu, jest częścią systemu umożliwiającego zwiększanie ciśnienia w dużej oponie rolniczej o 1 bar w ciągu 30 sekund.
Tak szybie dopompowanie koła jest ponad 10 razy szybsze, niż przy wykorzystaniu standardowego systemu zwiększania ciśnienia w oponach.
Mitas AirCell jest umieszczony na obręczy wewnątrz opony i zajmuje ok. 30% jej objętości. Wewnętrzny worek powietrzny zaprojektowany jest dla opony Mitas 710/75 R42 SFT, ale Mitas planuje wykorzystanie AirCell także przy innych rozmiarach. AirCell ma maksymalne ciśnienie 8 bar. Dlatego operator traktora może szybko zwiększyć ciśnienie w oponie rolniczej poprzez wykorzystanie ciśnienia z wewnętrznej dętki. Doprowadzi to do zmiany ciśnienia o jedną atmosferę w ciągu 30 sekund.
Od listopada 2016 r. Mitas AirCell będzie dostępny w ciągniku Fendt 900 Vario z oponą Mitas 710/75 R42 SFT. Ten unikatowy system pojawia się na rynku pod nazwą VarioGrip Pro.
Mitas AirCell został zaprojektowany w celu ograniczenia okresu oczekiwania na zwiększanie ciśnienia w oponach tylnej osi ciągnika przy wyjeżdżaniu z pola na drogę utwardzoną i w efekcie obniżenia kosztów paliwa. Ponadto poprzez skrócenie czasu pompowania pomaga także wydłużyć żywotność opon i ułatwia kierowanie traktorem w czasie poruszania się po jezdni, gdyż rolnicy chętniej będą zmieniać ciśnienie na właściwe do jazdy po drodze - uważa Hans-Ulrich Klose, dyrektor oddziału inżynierii firmy Mitas.
Ważną właściwością Mitas AirCell jest możliwość natychmiastowego zwiększenia, jak i obniżenie ciśnienia w oponie. Obniżenie ciśnienia w oponie trwa krócej, bo, dzięki wewnętrznej dętce, objętość opony jest o 30% mniejsza. AirCell nie wchodzi w kontakt z zewnętrzną częścią opony, nie powstaje więc niepożądane nagrzewanie się i tarcie. Mitas AirCell, który wyprodukowany jest z wytrzymałego i bardzo sztywnego materiału, utrzymuje swój kształt także przy wysokim ciśnieniu, w związku z czym objętość zewnętrznej części opony nie jest zależna od ciśnienia w balonie AirCell.
Mitas AirCell można zamontować na standardowych obręczach traktorowych przy wykorzystaniu podstawowych narzędzi. Mitas AirCell będzie dostępny najpierw na oponach Mitas 710/75 R42 SFT, później także Mitas 710/70 R42 SFT. Z czasem dodawane będą kolejne rozmiary.
Fendt i Mitas otrzymały za układ AirCell złoty medal targów Agritechnica 2015.