Rolnictwo 4.0 w Kamieniu Śląskim
Firma Agrocom Polska, wraz z partnerami - Claas Polska i 365FarmNet zorganizowała pod koniec stycznia br. konferencję prasową pod hasłem "Rolnictwo precyzyjne w Polsce - dziś i jutro. Rolnictwo 4.0". To już szesnasta edycja tego wydarzenia. Niezmiennie od 2004 r. spotkanie ma miejsce w Kamieniu Śląskim koło Opola.
Podczas dwóch dni konferencji odbyły się aż 34 wykłady. Część z nich była ściśle związana z rolnictwem precyzyjnym, a część bardziej nawiązywała do pokrewnych zagadnień rolniczych.
Rolnictwo precyzyjne w Polsce. Konferencja Agrocom Polska
Cztery z prelekcji poświęcono platformie internetowej 365FarmNet. Jest to oprogramowanie do kompleksowego zarządzania gospodarstwem rolnym i obejmuje zarówno produkcję roślinną, jak i zwierzęcą. Jeden z referatów wygłosiła Dr Winnie Sonntag z centrali niemieckiej spółki. Przedstawiono w nim pełną ścieżkę i dokumentację prac w łańcuchu produkcji polowej.
Zaprezentowana została także najnowsza, mobilna wersja programu 365FarmNet. Usprawnia ona zarządzanie gospodarstwem rolnym z poziomu smartfonu bądź tabletu. Wykład o tym zagadnieniu przybliżyła przedstawicielka z centrali firmy 365FarmNet, Ludmila Sergeva.
Ostatnia z prezentacji o tym systemie miała luźniejszy charakter. Jarosław Borowski-Beszta przybliżył wykorzystanie zamontowanego na aucie ciężarowym nadajnika ActiveBox oraz aplikacji 365Active. Pracujące w samochodzie marki Star uniwersalne urządzenie pozwoliło na podgląd oraz rejestrację czasu pracy auta podczas zmagań w polu oraz wyprawy na ubiegłoroczną edycję międzynarodowego rajdu Złombol.
Liczne prelekcje nawiązywały do zbierania ogromnej liczby danych, m.in. z: prac polowych oraz monitoringu upraw i problematyce ich efektywnej analizy, a następnie wykorzystania w praktyce. Coraz więcej systemów, m.in. telemetrycznych przekazuje ogrom informacji na serwery, z których dostarczane są one do aplikacji stanowiącej centrum operacyjne. Dużym wyzwaniem dla Rolnictwa 4.0 okazuje się umiejętność gospodarowania zebranym materiałem.
Nie zabrakło także wykładów poświęconych metodom jego pozyskiwania. Dotyczy to m.in. precyzyjnej oceny kondycji upraw i umiejętnie dobranego na tej podstawie nawożenia. Tematyka ta nabrała szczególnego znaczenia po wejściu w życie w połowie zeszłego roku tzw. dyrektywy azotanowej. Znaczące ograniczenia w aplikacji głównego składnika plonotwórczego bardzo mocno skłaniają do wdrażania przez rolników układów zmiennego dawkowania.
Jeden z referatów, o intrygującym tytule "Już teraz zobacz "kwiatki od spodu”… – możliwości teledetekcyjnego zbioru informacji o glebie i roślinach w formacie 3D" wygłosił Jerzy Koronczok, prezes firmy Agrocom Polska, głównego organizatora konferencji w Kamieniu Śląskim. Wykład poświęcony był możliwościom warstwowego nakładania na siebie map stworzonych na bazie danych zebranych z zamontowanego na przednim TUZ-ie ciągnika specjalnego skanera glebowego austriackiej marki Geoprospectors.