Connected Crop Protection. Złoto targów Agritechnica 2015

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Prof. Jacek Przybył, UP w Poznaniu
14-11-2015,7:00 Aktualizacja: 13-11-2015,15:02
A A A

Aplikacja informatyczna Connected Crop Protection jest intuicyjnym systemem wspierania decyzji zorientowanym na terminową i precyzyjną aplikację środków ochrony roślin.

Celem tego rozwiązania jest zwiększenie dokładności i wydajności w ochronie roślin poprzez wykorzystanie systemu wsparcia decyzji opartego na wiedzy oraz we współpracy z grupą ekspertów. W tym projekcie połączono w całość diagnozowanie zagrożeń upraw przez patogeny, zalecenia dotyczące wyboru i stosowania środków ochrony roślin, wsparcie operatora opryskiwacza podczas przygotowywania cieczy roboczej i podczas jej nanoszenia w polu, automatyczne określanie stref buforowych, z pełną dokumentacją zabiegu opryskiwania.

Inteligentne połączenie danych, wiedzy i techniki umożliwia rolnikowi nanoszenie cieczy opryskowej zgodnie z miejscowym zapotrzebowaniem roślin. Użytkownik steruje procesem, planuje i edytuje zastosowania środków chemicznych adekwatne do miejscowego zapotrzebowania roślin, dokumentuje wykonane prace i udziela partnerom dostęp do panelu doradczego. Dla pewności każdorazowo kod używanego produktu można zeskanować, co ułatwi automatyzację dokumentacji.

Connected Crop Protection dostarcza użytkownikowi pełną dokumentację opryskiwania. Dane są przesyłane w uniwersalnym kodzie ISO-XML, który jest formatem otwartym, pozwalającym na włączanie kolejnych aplikacji do systemu. Zapewnia to możliwość integracji rozwiązań dostarczanych przez innych partnerów oraz systemów wspierania decyzji, a także wykorzystania w przyszłości opracowanych przez innych dostawców technologii opryskiwania. Po raz pierwszy ten kompleksowy system wykorzystuje wszystkie dane, wiedzę i narzędzia, których potrzebuje użytkownik, aby wybrać właściwy sposób ochrony upraw i wprowadzić go w życie zgodnie z przepisami prawa.

Rozwiązanie zostało opracowane przez kilka firm: John Deere i BASF, Informationssystem Integrierte Pflanzenproduktion, Zentralstelle der Länder für EDV-gestützte Entscheidungshilfen und Programme im Pflanzenschutz (ZEPP), Kuratorium für Technik und Bauwesen in der Landwirtschaft e.V. (KTBL) oraz Julius Kühn-Institut (JKI).

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT