Wykresy rozwiewają wątpliwości
W czasie procesu optymalizacji CEMOS prosi jeszcze o wybranie strategii pracy. ‒ Zgodnie z wyborem operatora, celem może być albo najwyższa możliwa wydajność powierzchniowa, albo optymalne zużycie paliwa. Warto podkreślić, że system każdorazowo określa najpierw stan rzeczywisty, a następnie prowadzi operatora przez różne propozycje optymalizacji. Wynik zmienionych ustawień jest od razu wyświetlany, a operator decyduje, czy chce je zachować, czy też powrócić do sytuacji wyjściowej ‒ mówi dr Barbara Raba.
Claas zaprezentował ciekawe rozwiązanie dla swoich dużych ciągników kołowych, mające na celu zwiększenie tzw. trakcji i ograniczenie ugniatania gleby. Claas wprowadza do oferty dwa ciągniki z gąsienicami. Jednak nie będą to pojazdy...
Ustawienia wprowadzone do systemu CEMOS można podczas pracy w każdej chwili wywołać klikając w okno dialogowe „Optymalizacja”. Oczywiście należy to zrobić po np. zmianie głębokości roboczej lub pola, na którym jest gleba cięższa. Ocena wprowadzonych zmian jest możliwa dzięki wykresom wyświetlanym na monitorze terminala popartych jasnym komunikatem: „Ustawienie zostanie ocenione. Jeśli ma niekorzystny wpływ, możesz zakończyć ocenę za pomocą Anuluj.” Jeżeli słupki wykresów będą w kolorze zielonym, to osiągnęliśmy sukces, a jak w czerwonym, to należy szukać dalej innych ustawień.
Asystent ustawień pługa
W ramach CEMOS dostępny jest również asystent ustawień narzędzia zagregowanego z ciągnikiem. Na razie dotyczy on pługa, ale docelowo system wzbogacany będzie o podpowiedzi dla innego sprzętu, w tym maszyn do zbioru zielonek. W przypadku narzędzia do orki należy wybrać jego producenta i model oraz po podaniu głębokości roboczej stosować się do kolejnych kroków podpowiadanych przez elektronicznego asystenta. Pomoże on ustawić m.in. szerokość pierwszej skiby pługa i jego punkt uciągu. ‒ CEMOS dla ciągników również tutaj krok po kroku prowadzi operatora na podstawie jasnych wskazówek postępowania. Objaśnienia i schematy narzędzia pomagają dokonać właściwych ustawień w odpowiednim miejscu ‒ zapewnia dr Barbara Raba.
Producent podkreśla, że wymienione możliwości systemu CEMOS dla ciągników powodują, że nawet niedoświadczeni użytkownicy będą w stanie osiągnąć bardzo dobre wyniki podczas pracy ciągnika zagregowanego z narzędziem. W zeszłym roku w naszym kraju dwóch rolników w swoich ciągnikach testowało system CEMOS w wersji przedprodukcyjnej. Ich opinie i uwagi ‒ podobnie jak farmerów z innych krajów ‒ pozwoliły go dopracować i od kwietnia 2020 r. będzie dostępny z menu w języku polskim.