Claas pokazał ciekawe ciągniki. Mają inny napęd
Claas zaprezentował ciekawe rozwiązanie dla swoich dużych ciągników kołowych, mające na celu zwiększenie tzw. trakcji i ograniczenie ugniatania gleby.
Claas wprowadza do oferty dwa ciągniki z gąsienicami. Jednak nie będą to pojazdy całkowicie „ogąsienicowane”, ale będą to tzw. ciągniki pół-gąsienicowe. Producent wprowadza dwa modele – odpowiedniki znanych już ciągników kołowych – Ariona 960 i Ariona 930. Te z dodatkowym wsparciem gumowych taśm kończą się określeniem Terra Trac.
Gąsienice amortyzowane
Axion 960 Terra Trac ma silnik o mocy maksymalnej 445 KM, a mniejszy model – Axion 930 Tera Trac – o mocy 355 KM. Jak podaje producent - są to pierwsze ciągniki pół-gąsienicowe z pełną amortyzacją. Gąsienice zamontowane są w miejscu tylnych kół. Takie rozwiązanie przeniesienia napędu i masy na grunt pozwala na łatwiejsze poruszanie się i wykonywanie różnych prac w polu, zarówno z zawieszanymi jak i zaczepianymi maszynami czy narzędziami. Jak podaje producent - gąsienice zapewniają optymalny kontakt z glebą i dobrą przyczepność. Parametry te umożliwiają komfortowe poruszanie się z dużą prędkością , bo 40 km/h zarówno w warunkach polowych, jak i po nawierzchniach utwardzonych.
Sześć kombajnów Claas Lexion 750 do jednego gospodarstwa
Skręt wspomagany hamulcami
Ciągniki mają z przodu skrętne koła. Aby układ jezdny spowodował skręt, należało zintegrować sterowanie kołami z hamulcami gąsienic. Z komputera pokładowego można wyregulować szybkość reakcji układu skrętu na ruchy kierownicy.
Układ napędowy został przystosowany do pracy z gąsienicami, jest wzmocniony. Kołem napędowym gąsienic jest koło tylne, którego średnica wynosi 120 cm. Koła są zaopatrzone w specjalne klocki na obwodzie, dzięki którym system napędowy może oczyszczać się podczas pracy oraz chłodzić. Ciągnik są dostępne z czterema szerokościami gąsienic: 457 mm, 635 mm, 735 mm i 890 mm. W żadnej z nich ciągniki Arion Terra Trac nie przekraczają 3 m szerokości. System gąsienicowy ma możliwość zmiany wysokości (prześwitu) w zakresie 12 cm, odbywa się to hydraulicznie i jest sterowane poprzez komputer pokładowy.