Wystartowały jubileuszowe Targi Agrotech w Kielcach
750 wystawców z 25 krajów świata prezentuje nowoczesne ciągniki i maszyny rolnicze na rozpoczętych w piątek w Kielcach 25. Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej AGROTECH. To największe targi branży rolniczej w Europie Środkowo-Wschodniej.
Otwierając imprezę minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił, że w ciągu ostatnich 25 lat w polskim rolnictwie doszło do widocznych zmian pod względem techniki i nowoczesnych technologii.
Targi Kielce zorganizują wystawę techniki rolniczej we Lwowie
- Nasze rolnictwo zmienia się, przybywa maszyn, są one coraz lepsze, bardziej wydajnie. To przekłada się też na wzrost produktywności polskiego rolnictwa. Eksport produktów rolniczych od czasu wejścia do Unii Europejskiej wzrósł sześciokrotnie. W tej chwili wynosi około 30 mld euro, ze sporą nadwyżką eksportu nad importem, wynoszącą około 10 mld euro - poinformował szef resortu.
Minister dodał, że nie oznacza to, że wszystkie problemy rolnictwa zostały rozwiązane. - To są problemy, przed którymi stoi całe rolnictwo europejskie. Do tego dochodzi nieuczciwy, niesprawiedliwy podział dochodów z łańcucha od pola do stołu. To, za co płacą konsumenci, nie jest sprawiedliwie dzielone. Rolnicy, którzy najbardziej napracują się, aby dostarczyć zdrową, bezpieczną, wysokiej jakości żywność, otrzymują z tego podziału najmniej środków - mówił Ardanowski.
Ocenił, że „jest to skutkiem złej prywatyzacji przemysłu rolno-spożywczego głównie w latach 90-tych ubiegłego wieku, ale również błędów po 2000 roku”. - To trzeba naprawiać. Nie jest to proste, ale musimy się z tym zmierzyć, aby poprawić sytuację w rolnictwie - przyznał Ardanowski.
Agrotech 2018. Zwiedzający szturmują targi w Kielcach
Wicepremier Beata Szydło przypomniała o programach społecznych, które przygotowane zostały przez rząd od 2015 r., a zostały skierowane i były m.in. dedykowane mieszkańcom wsi.
- Należą do nich projekty emerytalne i prorodzinne, jak 500 plus, jak również projekty związane z najniższymi emeryturami, którymi zostały objęte osoby pobierające świadczenia z KRUS. To wszystko miało na celu wyrównywanie pogłębiających się do tej pory zróżnicowania - zapewniała.
Szydło dodała, że to, co dzieje się w polskim rolnictwie, jest coraz bardziej uzależnione od europejskiej polityki rolnej. - Najczęściej kojarzy się nam to z dopłatami, które budzą duże emocje. Ta sytuacja nie jest w Europie - w naszej ocenie - sprawiedliwa wobec na przykład naszych rolników, którzy mają gorsze warunki, a świetnie sobie radzą. Potrafią udowadniać, że mimo to są tymi, którzy nadają w wielu obszarach ton tej gospodarce europejskiej - powiedziała wicepremier.
Trwają targi Agro-Park w Lublinie
Podkreśliła, że polskie rolnictwo stoi przed dużym wyzwaniem w obliczu nowej perspektywy unijnej.
- Naszym celem jest, aby wsparcie dla rolników było znaczące. Musimy zacząć zastanawiać się i myśleć na poziomie Unii Europejskiej, jak udoskonalać tą europejską politykę rolną i w jaki sposób doprowadzić do tego, żeby każdy region Unii miał nie tylko poczucie realnych wsparć ze strony Unii, ale żebyśmy mieli tutaj w Polsce takie same warunki konkurowania z rolnikami z innych krajów - podsumowała Szydło.
Podczas 25. Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej AGROTECH prezentowane będą m.in. ciągnik: New Holland, napędzany metanem, czy ciągnik Case Maxxum 145 Multicontroller. Podczas targów odbędzie się także polska premiera ciągnika 5090D Keyline marki Deutz-Fahr. Firma ZETOR pokaże w Kielcach po raz pierwszy Zetor Proxima CL 110, wprowadzony do oferty w tym roku tylko w Polsce.
Od 19 lat targom AGROTECH towarzyszą Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO. W tym roku prezentuje się na nich kilkadziesiąt firm branży z Polski, Włoch i ze Słowenii. Przewidziano m.in. premierę nowych pilarek Husqvarna, pokaz pierwszej na świecie kosiarki z napędem 4x4 czy pokazy pracujących linii do obróbki drewna, występy sygnalistów i wiele innych atrakcji.
Targi potrwają do niedzieli.