Pokaz maszyn żniwnych Claas w Modgarbach
Tegoroczny pokaz maszyn żniwnych firmy Claas na Warmii i Mazurach odbył się 19 sierpnia w Modgarbach koło Kętrzyna. Ze względu na intensywne opady deszczu poprzedzające dzień pokazów, prezentacja sprzętu podczas pracy w polu była niemożliwa.
Organizator, firma Agro-Sznajder (dealer Claas), zaproponowała zainteresowanym prezentację stacjonarną sprzętu. Przedstawiono również sprzęt do uprawy i siewu firmy Väderstad.
Przyrządy żniwne Claas Vario 1230 i Claas Vario 1080
Kolejna nowość to przyrządy żniwne Cerio , które w porównaniu z Vario dają dodatkowo możliwość ręcznego, pięciostopniowego przestawienia stołu w zakresie +100mm do -100mm.
Przyrząd żniwny Maxflex został zwiększony do 180mm i daje możliwość pracy całą szerokością blisko gleby aby minimalizować straty zbioru. Najwyższą klasę kombajnów - Lexion zaprezentowano w Modgarbach w dwóch wersjach: 670 i 770. Wersja 700 dostępna jest do maksymalnej mocy 626KM, wyposażona jest w zmienny napęd wentylatora i poziomy układ chłodzenia Dynamic Cooling.
Seria ta wyposażona jest w kombinację dwóch technologii omłotu APS, czyli przyspieszacz w młocarni polegający na gwałtownym przyspieszeniu przepływu materiału od 3m/s do 20m/s i Roto Plus - wydajne oddzielanie resztek ziarna. W modelach 770 i 780 zbiorniki na ziarno mają pojemnoścć 13 500 l. Do serii Lexion 700 można opcjonalnie dobrać podwozia gąsiennicowe Terra Track w czterech wersjach.
Claas Demo Tour - pokazy żniwne w rzepaku
Prezentowane ciągniki Claas to przede wszystkim Axion, serie 800 oraz 900. Seria 800 posiada siedem modeli o mocy od 205 do 295 KM, dostępny w trzech wersjach. Podstawowa, najprostsza wersja to CIS z mechanicznie sterowaną hydrauliką, wersja CEBIS z elektronicznie sterowaną hydrauliką oraz wersja CMOTION ze skrzynią bezstopniową CMATIC. Masa tzw. transportowa tych ciągników to 10 ton, podnośnik o udźwigu nawet do 11 ton. Seria 900 natomiast proponuje ciągniki o mocy do 410 KM. Masa tych ciągników to 15 ton, udźwig podnośnika do 6,5 tony.
Ta seria dostępna jest tylko ze skrzynią bezstopniową . Daje ona możliwość dostosowanie prędkości i mocy do warunków pracy ciągnika, gdzie przy niskich obrotach silnika poniżej 1000 jest w stanie pracować z pełną mocą w polu. Możliwość zamówienia szerokiego ogumienia do 900mm dają efektywne przeniesienie mocy uciągu.
Siewnik Väderstad Tempo z nowymi przewodami
Prezentacja firmy Väderstad to maszyny uprawowe Carrier, Opus, NZ Aggressive oraz do siewu Spirit. Carrier to wszechstronny agregat uprawowy umożliwiający uprawę ściernisk, przygotowanie podłoża pod siew, ponowną konsolidację gleby, wyrównywanie bruzd oraz doprawienie orek.
Producent daje możliwość wyposażenia w różne rodzaje zaczepów w przypadku modeli ciągnionych. Agregaty te można również wyposażyć w różne rodzaje narzędzia, jak zgrzebło do słomy czy włókę do rozbijania brył gleby. Każdy talerz jest mocowany do oddzielnego ramienia, dzięki czemu są one w stanie precyzyjnie utrzymać głębokość uprawy. Nowością jest możliwość wyboru trzech wielkości talerzy uprawowych. Producent proponuje również całą gamę wałów w zależności od potrzeb na danym terenie.
Carrier typu XL dostępny jest w wersjach o szerokości roboczej 9,25m lub 12,25m, posiadają wzmocnione ramy , a szerokość transportowa nie przekracza 3m. Carrier XL posiada 6 modeli od 425 do 1225, a prezentowany w Modgarbach najmniejszy model 425 wymaga ciągnika o minimalnej mocy 180KM przy pracy na głębokości 12cm. Model 525 potrzebuje już 220-270KM przy prędkości roboczej 12-13km/h i 12-13 głębokości pracy.
Największe Tempo Väderstad
Ustawienie talerzy zmienia się z kabiny ciągnika za pomocą układu hydraulicznego. Podwójne wały są dostępne w dwóch wersjach z możliwością regulacji położenia względem siebie oraz regulacji docisku. Prezentowany model Opus 400 wymaga do efektywnej pracy w warunkach warmińsko-mazurskich ciągnika o mocy 300-350KM.
Kultywator NZ Aggressive dedykowany jest uprawie klasycznej, dostosowany do pracy bez względu na warunki polowe (wysoką wilgoć glebową), ponieważ nie posiada wału. Głębokość robocza sterowana jest hydraulicznie. Kultywator jest w stanie przygotować podłoże pod siew roślin o małych nasionach dzięki zastosowaniu włóki Cross Board do rozbijania brył oraz wibrującym zębom zamocowanym na pięciu lub sześciu belkach.