Transport opryskiwacza i cieczy roboczej na pole
Horsch w 2018 r. zaproponował dowożenie na pole cieczy roboczej lub wody na specjalnie przygotowanej ciężarówce ze zbiornikiem o pojemności 8 000 l. W tym roku system ten (Shuttle) został rozbudowany o specjalistyczną przyczepę do przewozu opryskiwacza.
Wydajność opryskiwaczy zależna jest nie tylko od pojemności ich zbiorników i szerokości roboczej belek, ale również od czasu traconego na ponowne napełnienie maszyny wodą/cieczą roboczą. Dlatego od dawna praktykowane jest dowożenie wody na pole w dużych zbiornikach umieszczonych najczęściej na przyczepach rolniczych. Horsch w 2018 r. podszedł do tego tematu profesjonalnie i zaproponował ciężarówkę, na podwoziu której można szybko umieścić zbiornik na nasiona lub na wodę/ciecz roboczą. W drugim przypadku ma on pojemność 8 000 l i rozwadniacz do środków ochrony roślin. Pozwala to w miejscu pobierania wody na terenie gospodarstwa od razu przygotować ciecz roboczą. Horsch uważa, że to lepsze rozwiązanie od zabierania na pole opakowań ze środkami ochrony roślin. Zmniejsza się w ten sposób ryzyko popełnienia błędu podczas przygotowywania cieczy roboczej i pozwala mieć jednej osobie pełną kontrolę nad tymi ważnymi i drogimi środkami produkcji.
Horsch Cura ST, czyli brona-zgrzebło z regulacją docisku prętów
W lipcu 2019 r. Horsch pokazał rozbudowaną wersję systemu Shuttle do opryskiwaczy. Ciężarówka za zbiornikiem wypełnionym cieczą roboczą jadąc na pole ma zaczepioną specjalistyczną przyczepę, na której znajduje się opryskiwacz samojezdny. Rozwiązanie to nie wymaga zakładania pasów utrzymujących maszynę stabilnie w czasie transportu. Przyczepa jest bowiem tak skonstruowana, że koła opryskiwacza są głęboko osadzone i samo zahamowanie jego kół wystarcza.
Horsch pracuje obecnie nad opryskiwaczem autonomicznym, który będzie można również transportować na pole na opisanej przyczepie. Przepisy nie pozwalają bowiem na jazdę tego typu pojazdów po drogach publicznych.
Dowożenie opryskiwacza na pole na przyczepie ciągniętej przez ciężarówkę może okazać się w przyszłości istotne z jeszcze jednego powodu. Przepisy ruchu drogowego mogą zostać zaostrzone i żaden opryskiwacz samojezdny nia będzie mógł poruszać się po drogach publicznych. Przeowżenie go na ciężarówce z dodatkowym zbiornikiem wypełnionym cieczą roboczą wydaje się być dobrym rozwiązaniem.