Nowym narzędziem do mechanicznego zwalczania chwastów marki Horsch jest zawieszana brona-zgrzebło Cura ST o szerokości roboczej 15 m. Działa ona całopowierzchniowo poprzez dużą liczbę sprężystych prętów zamontowanych na sześciu belkach.
W efekcie takiego rozmieszczenia zębów, odstęp roboczy pomiędzy nimi wynosi zaledwie 2,8 cm. Każdy pręt zamontowany jest do belki poprzez szeroką obejmę z tworzywa sztucznego przykręconą do niej śrubą. Na całej szerokości dociska ona pręt, co skutecznie zapobiega jego bocznym wychyleniom podczas pracy. Dzięki temu - jak zapewnia producent - ślady pracy zębów się nie pokrywają. Po wypracowaniu obejm z tworzywa sztucznego można je wymienić na nowe.
Według Michaela Brauna, odpowiedzialnego za marketing produktu w firmie Horsch, najważniejszym czynnikiem wpływającym na jakość i wysokość plonu w gospodarstwie jest... czynnik ludzki. Niezależnie od tego, jaką metodę uprawy czy rodzaj sprzętu...
Nacisk jednostkowy zębów zgrzebła można regulować hydraulicznie z kabiny ciągnika. Pozwala to w sposób bezstopniowy zmieniać ich siłę nacisku na glebę. Za docisk każdego z zębów odpowiada jedna sprężyna, która połączona jest z drugiej strony poprzez linkę z przestawną belką. Naciągnięcie linek będące skutkiem wysunięcia tłoczysk małych siłowników hydraulicznych zwiększa nacisk prętów na glebę do 5 kG. Po założeniu maksymalnej liczby klipsów na tłoczyska siłowników ulega on zmniejszeniu do 0,5 kG. Takie ustawienie pozwala pracować na polach pokrytych roślinami uprawnymi w celu ich pobudzenia do wzrostu i rozwoju oraz napowietrzenia gleby. Może to być np. dobrze zakorzeniona lucerna. Natomiast ustawienie docisku do poziomu maksymalnego pozwala niszczyć rośliny i ich korzenie do głębokości kilku centymetrów.
Docelowo Cura ST będzie dostępna w szerokościach roboczych od 6 do 15 m. W czasie pokonywania uwroci jej boczne segmenty unoszone są na niewielką wysokość (tak jak w pielniku Transformer VF). Po złożeniu do transportu szerokość brony-zgrzebła nie przekracza 3 m.
Kończąc opis tego narzędzia wyjaśnijmy jeszcze jego nazwę. Cura to nazwa pochodząca od niemieckiego słowa kur, które oznacza leczenie. W przypadku brony-zgrzebła chodzi oczywiście o "kurowanie" powierzchni gleby.