Opryskiwacz Pompeo S 4400
Nie zawsze należy wiązać wysokiej jakości z wygórowaną ceną. Taką strategię przyjęła firma Maschio Gaspardo. Wystarczy przyjrzeć się standardowej wersji opryskiwacza typoszeregu Pompeo S.
Maszyna, którą mieliśmy okazję obserwować podczas pracy jest opryskiwacza zaczepiany Pompeo S4400, o pojemności zbiornika głównego 4400 l i z belką polową o szerokości 24 m. Maszyna pracuje w 450-hektarowym gospodarstwie Czesława Tomczyka w miejscowości Żelice k. Wągrowca, w woj. wielkopolskim. Zazwyczaj opryskiwacz pracuje w zbożach: pszenicy, życie oraz jęczmieniu. Pompeo ma zbiornik, o bardzo gładkich ściankach wykonany z polietylenu. Dlatego nie sprawia żadnego problemu podczas mycia i mieszania cieczy roboczej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat i ukrócić spekulacje, producent wyposażył układ płuczący w dodatkowe strumienice, umieszczone w zakolach zbiornika, aby mycie zbiornika odbywało się także i tam. Wewnątrz zbiornika także dotyczyło tych miejsc. Maszyna wewnątrz zbiornika są także dwie dysze eżektorowe, służące do ciśnieniowego mieszania cieczy użytkowej. Pośrodku głównego zasobnika producent umieścił pływak połączony z linką. Jego pozycja odpowiada poziomowi cieczy, a na skali usytuowanej przy podeście roboczym, operator odczytuje aktualną liczbę litrów cieczy w zbiorniku.
Maschio Gaspardo Campo. Do 6500 l i 32 m
Jeden panel, trzy zawory
Maszyna jest wyposażona we włoską pompę Comet BP 300 o maksymalnym wydatku 300 l/min, przy ciśnieniu maksymalnym 20 barów. Dzięki niej uzyskamy wymagane parametry robocze przy stosunkowo niskich obrotach silnika w ciągniku. Opryskiwacza posiada prosty w obsłudze panel sterowniczy, zamontowany po lewej stronie, w przedniej części maszyny. Znajdują się tak trzy główne zawory sterujące. Dzięki nim wyznaczamy zarówno źródło poboru cieczy jak i miejsce jej przeznaczenia. Główny zawór po stronie ssącej, umożliwia ustalenie źródła poboru cieczy pracy. Można ustawić zasysanie wody z zewnętrznego źródła (naturalny zbiornik wodny, cysterna itp.), ze zbiornika na czystą wodę, albo ze zbiornika głównego. Czwarta pozycja zaworu zamyka magistralę po stronie ssącej pompy. Kolejny zawór na panelu głównym to podzespół sterujący stroną ciśnieniową (za pompą), kierujący ciecz lub wodę do poszczególnych miejsc opryskiwacza. Są to: zbiornik na czystą wodę, rozwadniacz, myjki czyszczące zbiornik oraz belka polowa.