Warto wiedzieć, jak kształt odkładni wpływa na mieszanie gleby!

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ SPONSOROWANY firmy Väderstad
12-12-2016,10:15 Aktualizacja: 31-03-2017,13:06
A A A

Odkładnia jest częścią zęba decydującą o mieszaniu gleby, a wobec tego jest równie istotna jak nakładka pracująca w glebie. W ofercie firmy Väderstad są dwa rodzaje odkładni, MixIn i Twist, w trzech szerokościach – 50 mm, 80 mm i 120 mm.

 
Gdy stosuje się odkładnie Twist, większa część resztek pożniwnych pozostaje w wierzchniej warstwie gleby.

Odkładnie MixIn gwarantują doskonałe rozdrobnienie gleby i zmieszanie resztek pożniwnych w całym uprawianym profilu glebowym.

Gdy wybrana odkładnia jest szersza od stosowanej nakładki, większa część materiału zostaje zmieszana, a ponadto ma to korzystny wpływ na rozprowadzenie gleby i resztek pożniwnych w poziomie.

Odkładnie MixIn to najlepsze narzędzie tam, gdzie słoma jest rozrzucona nierówno, oraz na glebach ciężkich. Ponieważ odkładnia MixIn wypycha glebę do przodu, zostaje ona przemieszana kilkukrotnie, a słoma jest rozprowadzana dokładniej. Zdarza się, że gleba czy resztki pożniwne zostają przeniesione podczas uprawy aż 9 metrów dalej. Twarde bryły, często powstające na glebie gliniastej, zostają skutecznie rozbite, dzięki czemu często można zrezygnować z kolejnych zabiegów uprawowych. Odkładnie MixIn należą do standardowego wyposażenia maszyn.

Odkładnia Twist pełni odmienną funkcję w uprawie, gdyż wyrzuca glebę i resztki pożniwne w górę, które później swobodnie spadają. Ten rodzaj uprawy pozostawia większą ilość resztek pożniwnych w wierzchniej warstwie w porównaniu z odkładnią MixIn. Uzyskuje się dzięki temu dobrą ochronę przed erozją i udaremnia zaskorupienie powierzchni po obfitych opadach deszczu. Dodatkową zaletą jest przyspieszenie procesu mineralizacji resztek pożniwnych przy powierzchni pola. Oznacza to, że odkładnia Twist jest doskonałym narzędziem uprawowym tam, gdzie jest dość czasu, aby mikroorganizmy wykonały swoje zadanie, czyli w regionach, gdzie okres wegetacyjny jest dłuższy.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
01/2025

Lanz D-4090, czyli Buldog z Hiszpanii

Ciągniki rodem z Korei

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. II

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. III

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT