Kosiarki Kuhn z taśmami, które robią różnicę
Coraz większa liczba rolników preferuje szybki zbiór zielonek na kiszonkę. Jeden przejazd zestawu kosiarek z kondycjonerami i bezpośredni zbiór powstałego pokosu przez przyczepę samozbierającą lub sieczkarnię pozwala wyeliminować przetrząsacz i zgrabiarkę. Kuhn przygotował zestaw kosiarek z taśmami, które spełniają to zadanie z nawiązką.
Składa się on z dwóch kosiarek zawieszanych tylnych FC 9330 RA z dwoma niezależnymi przenośnikami taśmowymi. Uzupełnieniem zestawu jest kosiarka czołowa FC 3125 DF (3,1 m). Sprzęt ten o łącznej szerokości roboczej 9,3 m jest ciekawą propozycją dla usługodawców. Operator bez wychodzenia z kabiny ciągnika może zmieniać pracę dwóch przenośników taśmowych lub każdego z nich oddzielnie.
Kuhn wydłuża żywotność swoich wozów paszowych
Prawie 4 t, ale blisko ciągnika
Maszyna FC 9330 RA posiada nową ramę nośną i nowe ramiona zespołów kosząco-transportujących. Zostały one zaprojektowane od podstaw w celu przeniesienia środka ciężkości jak najbliżej ciągnika. Dzięki temu oraz wykonaniu części elementów przenośników taśmowych z aluminium, dwie 8-dyskowe kosiarki z kondycjonerami i przenośnikami taśmowymi zawieszone na tylnym TUZ ciągnika, pomimo masy wynoszącej prawie 4 tony, są dopuszczone do jazdy po drogach publicznych. Nacisk na tylne koła ciągnika mieści się w określonej przepisami normie.
Kosiarki zestawu FC 9330 RA posiadają belki tnące Optidisc Elite, które smarowane są olejem. Nie trzeba go wymieniać przez cały okres eksploatacji, a zadaniem użytkownika jest tylko sprawdzanie stanu oraz uzupełnianie ewentualnych ubytków. Producent podkreśla, że spawana konstrukcja Optidisc Elite zapewnia jej wysoką wytrzymałość. Duża średnica kół zębatych napędu dysków i pośrednich pozwala na zazębienie trzech zębów, co ułatwia rozruch kosiarki i przekłada się na jej lekką pracę. Stąd wzięła się opinia, że kosiarki Kuhn pracują lekko.
Belka Optidisc Elite jest zawieszona hydropneumatycznie. Na użytkach zielonych z "miękkim" podłożem należy ją odciążyć, aby nie uszkadzała darni, a na skonsolidowanym podłożu ciśnienie w układzie można zmniejszyć, co pozwoli pracować szybciej. System Lift-Control zintegrowany z hydrauliką zawieszenia pełni również funkcję zabezpieczenia belki tnącej przed przeszkodami. To znana od lat zaleta tego rozwiązania, ale w przypadku zestawu FC 9330 RA została rozbudowana o dodatkową funkcję. Po najechaniu na przeszkodę, maszyna nie tylko odchyla się do tyłu, ale dodatkowo przód belki podnoszony jest automatycznie do wysokości 30 cm.
Kuhn Sitera z napędem elektrycznym
Wystarcza 215 KM
Mieliśmy okazję uczestniczyć w pokazie zestawu kosiarek tylnych FC 9330 RA i czołowej FC 3125 DF, który odbył się na Podlasiu. Przeprowadzono go w ramach przedprodukcyjnej prezentacji firmy Kuhn na polach kilku rolników wybranych przez dilerów tego producenta. Przyjechaliśmy na zaproszenie firmy POM Augustów do miejscowości Burchaty k. Brańska do gospodarstwa Krzysztofa Nieroda.
Rolnik do pracy z kosiarkami przekazał ciągnik Valtra o mocy 215 KM. Okazało się, że radził sobie bezproblemowo, chociaż do pracy w wysoko plonującej zielonce z dużymi prędkościami lepszy byłby ciągnik 300-konny. Kuhn podaje, że koszenie jego najnowszym zestawem z prędkościami ponad 30 km/h nie jest niczym nadzwyczajnym. O przepustowości zielonki decyduje wtedy kondycjoner. Jego ustawienie na 1000 obr./min i podniesienie osłony do pozycji maksymalnej ułatwia przepływ masy. Ostatecznie wartość obrotów kondycjonera i związane z nim zapotrzebowanie na moc zestawu koszącego, zależne są od wielkości plonu i tzw. twardości trawy.
Valtra rolnika z miejscowości Burchaty wyposażona była w układ hydrauliczny typu LS oraz elektronikę ISOBUS, które zostały wykorzystane do zagregowania ciągnika z maszyną. Wystarczyło podłączyć 3 przewody hydrauliczne (ciśnieniowy, wolnego powrotu, Load Sensing), przewód ISOBUS i oświetlenia drogowego oraz wałek przekaźnika mocy. Ostatni przenosi napęd z WOM ciągnika, który poprzez zespół przekładni i innych wałków trafia na dyski belek tnących. Natomiast taśmy transportujące zielonkę napędzane są przez 2 pompy hydrauliczne zamontowane na maszynie, które uzyskują napęd z przekładni głównej zespołu koszącego.
Prasa Kuhn VB 7190 wyładowuje belę w czasie czterech sekund
Korzystają one z oleju hydraulicznego znajdującego się w zbiorniku wbudowanym w ramę maszyny, który przekazują do dwóch silników hydraulicznych taśm (lewej i prawej). Pozostałe funkcje hydrauliczne zestawu kosiarek wykorzystują blok hydrauliczny zamontowany na maszynie, który zasilany jest z systemu LS ciągnika i sterowany dzięki ISOBUS. Pozwala to na załączanie m.in. składania, podnoszenia i opuszczania kosiarek oraz przesuwu przenośników taśmowych z poziomu terminala ciągnika. Do obsługi elektroniki kosiarki można wykorzystać wyświetlacz i dżojstik ciągnika zgodne z ISOBUS. Dla osób nieposiadających ciągnika z ISOBUS, Kuhn proponuje zakup monitora CCI i dżojstika A3.
Po zaprogramowaniu opuszczania i podnoszenia po sobie kosiarek (czołowej i tylnych), wystarczy na uwrociach naciskać tylko dwa przyciski, które uruchomią sekwencje wjazdu i wyjazdu z łanu. W przypadku kosiarki przedniej jest to możliwe dzięki przewodowi hydraulicznemu łączącemu ją z blokiem zaworów znajdujących się na zestawie kosiarek tylnych. W ten sposób odbywa się podnoszenie/opuszczanie kosiarki czołowej i zasilanie jej systemu LiftControl.
Przenośniki taśmowe sterowane z terminala
W maszynie Kuhn FC 9330 RA rośliny ścięte przez dwie belki Optidisc Elite trafiają na palce kondycjonerów, których obroty (intensywność pracy) można łatwo zmieniać za pomocą dźwigni. Do wyboru są dwie prędkości przekładni mechanicznej, 1000 lub 750 obr./min. Palce kondycjonera są metalowe i mają największą masę na zakończeniach, co pozwala intensywnie spulchniać skoszoną masę. Ważną rolę pełni płyta umieszczona pomiędzy zespołem koszącym a taśmą, bo jak podaje producent pozwala przenieść 100% zielonki na przenośnik. Zapobiega więc stratom materiału, co widać po przejeździe zestawu – na skoszonej runi trudno znaleźć nawet źdźbło. To jedna z największych zalet rozwiązania z przenośnikiem taśmowym. Zielonka w pokosie jest czysta, bez pyłu i kamieni, co doceniają świadomi hodowcy bydła.
Lewy i prawy przenośnik taśmowy maszyny FC 9330 RA mają szerokość aż jednego metra, co pozwala transportować duże ilości masy. Każdy z nich ma własny silnik hydrauliczny, co umożliwia niezależną zmianę prędkości posuwu taśm. Wyższa powoduje uzyskanie bardziej nastroszonego pokosu (zbiór sieczkarnią samojezdną, przyczepą samozbierającą), a niższa ułożonego gładko (zbiór prasą). Podczas pracy na skłonach przydatną funkcją jest automatyczna zmiana tych prędkości. Dzięki czujnikowi wychylenia (żyroskopowi) zamontowanemu na maszynie, komputer automatycznie zmienia prędkości posuwu taśm, aby zachować równomierność pokosu. Taśma znajdująca się po zewnętrznej stronie zbocza (niżej) ma wtedy wyższą prędkość posuwu od taśmy po stronie przeciwnej.
Niezależne siłowniki hydrauliczne przenośników taśmowych pozwalają zmieniać szerokość tworzonego pokosu w zakresie 1,6-3,0 m. Można więc przygotować szeroki rząd dla podbieracza sieczkarni samojezdnej lub przyczepy samozbierającej i węższy pod potrzeby prasy zwijającej. Układanie pokosu może również odbywać się z wykorzystaniem tylko jednego przenośnika taśmowego, co jest przydatne np. podczas objeżdżania brzegów użytku zielonego lub np. znajdujących się na nim rowów. Wszystkie ustawienia związane ze sterowaniem przenośnikami taśmowymi przeprowadza się z poziomu terminala ISOBUS. W razie potrzeby można je szybko zdemontować, co ułatwiają szykozłącza hydrauliczne.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ