Siewnik Amazone AD-P Special z napędem elektrycznym
Amazone wprowadza napęd elektryczny do swoich siewników AD-P Special. Dotychczas miały one mechaniczny system dozowania nasion od koła ostrogowego.
Ta gama kompaktowych, zawieszanych siewników pneumatycznych została wyposażona w silnik elektryczny, który odpowiada za obroty bębna aparatu dozującego materiał siewny. Elektryczny napęd siewnika powala m.in. szybko przeprowadzić kalibrację oraz łatwo zmienić - nawet w czasie pracy - ustawienia dotyczące ilości wysiewu na hektar. Jedno i drugie wymaga jedynie wciśnięcia odpowiednich guzików.
Elektronika pozwala także na kolejne ulepszenie. Można zdalnie z kabiny ciągnika dostosować ścieżki przejazdowe do szerokości opon ciągnika. Producent wprowadził możliwość wyłączenia 5 rzędów nasion z każdej strony, co daje wolną przestrzeń wynoszącą w zależności od rozstawy redlic od 75 cm (rozstawa redlic 12,5 cm) do 99,6 cm (rozstawa redlic 16,6 cm). Dzięki temu siewnik mogą ciągnąć traktory z szerokim ogumieniem.
Nowy AD-P Special będzie miał dwie wersje, różniące się pojemnością zbiornika na nasiona. W wersji mniejszej – będzie to 850 l, a w większej – 1250 l. Oczywiście można w obu siewnikach zwiększyć pojemności zbiorników: w mniejszym do 1100, a w większym do 1500 l za pomocą nadstawek. Nowe zbiorniki mają szerokość 2,2 m, dzięki temu można łatwo je napełnić nasionami wykorzystując ładowarkę teleskopową.
Do sterowania siewnikiem AD-P Special służą komputery: Amadrill + lub Amatron 3.