Pöttinger Terrasem Wave Disc
Ekonomiczny, wszechstronny i wygodny w użyciu – takimi cechami określił Pöttinger swój nowy system narzędzi uprawowych o nazwie Wave Disc do przygotowywania łoża siewnego. Wave Disc jest dostępny dla siewników Terrasem R3 i R4 oraz Terrasem C4, C6, C8 i C9 oraz wszystkich modeli posiadających układy podsiewania nawozów.
Cechy systemu ukazują swoją zasadność i przewagę nad innymi zespołami uprawowymi, szczególnie w warunkach suchych, jak i regionach mokrych. Wave Disc to przykład zmniejszania intensywności uprawy gleb, przy jednoczesnym - jak podaje producent narzędzia - zwiększeniu wydajności.
Pöttinger określił kilka głównych warunków i powodów dla których dedykowane jest zastosowanie nowego rozwiązania. Jest to m.in. zredukowanie uprawy wierzchniej warstwy gleby, szczególnie w rejonach o małej ilości opadów, w celu ograniczenia strat wody. Ponadto zaleca się podczas prowadzenia prac uprawowych gleb o dużej wilgotności mało agresywne oddziaływanie na glebę, aby unikać rozmazywania jej na poziomie głębokości siewu nasion. Agregat umożliwia wcześniejszy siew, podczas gdy dla innych rozwiązań, gleba wydaje się jeszcze zbyt mokra. Zdaniem producenta nowe zespoły uprawowe wpływają także na organicznie erozji gleb.
Pöttinger Terradisc i Synkro – do uprawy przedsiewnej i przykrycia resztek
Na mokrą glebę
Wave Disc uprawia glebę w wąskich pasach, oszczędzając w ten sposób jej wodne zasoby. Uprawiany pas gleby, po obu stronach szczeliny nasiennej wynosi łącznie 50 mm, reszta powierzchni gleby pozostaje nienaruszona, co zapewnia ograniczenie parowania wody. Wąski pas uprawionej gleby w zupełności wystarcza do kiełkowania i wzrostu roślin. W warunkach mokrych, glebę powinniśmy uprawiać jak najmniej. Mokre warunki stwarzają duże prawdopodobieństwo zamykania się rowka redlicy nasiennej, co uniemożliwia wykonywanie dokładnego siewu. Problem ten występuje zwłaszcza na glebach podmokłych, zlewnych, w których jest trudno o wysuszenie wierzchniej warstwy. W takich warunkach nie można wprowadzać sprzętu do uprawy poniżej poziomu siewu. Wave Disc nie penetruje dolnej warstwy gleby i nie przemieszcza jej na boki. Dlatego nie ma efektu rozmazywania mokrej gleby i siew może odbywać się bez problemów. Wave Disc umożliwia siew nasion w skrajnych warunkach. Agregat dzięki zastosowaniu falistych talerzy uprawowych zamiast dłut, umożliwia w ten sposób wysianie materiału siewnego w mokrej glebie i pozwala podjąć siew wcześniej, w porównaniu do innych rozwiązań. Dzięki temu mamy więcej czasu na inne zabiegi i prace. Talerze zastosowane przez austriackiego producenta, pozwalają na podjęcie siewu bez oczekiwania np. na obeschnięcie gleby; w mokrych latach pozwala to na szybkie podjęcie siewu i zakończenie go w dedykowanym terminie agrotechnicznym.
Pöttinger Aerosem PCS Duplex Seed
Rozstawa 12,5 lub 16,7 cm
System Wave Disc jest także narzędziem dla regionów, w których odnotowano odporność na herbicydy. W celu ograniczenia ich wzrostu można wysiać nasiona wcześniej i we większej ilości, co pozwoli na szybsze wschody oraz ograniczyć wzrost chwastów. Wykorzystywany jest tutaj fakt, że uprawione pasy gleby nagrzewają się szybciej, niż te postawione bez spulchniania. Dzięki temu wschody roślin uprawnych mogą być szybsze, niż chwastów. Wysoka wydajność Dzięki mniejszej intensywności uprawy, prowadzonej w wąskich pasach gleby, siewnik z systemem Wave Disc nie wymaga ciągnika o dużej mocy. Przy rozstawie redlic 12,5 cm uprawiana jest tylko około 36% całej powierzchni, natomiast przy redlicach rozstawionych co 16,7 cm uprawa jest realizowana na powierzchni zaledwie 27%. Płytka uprawa gleby nie wymaga dużego zużycia paliwa. Zastosowane w agregatach z technologią Wave Disc faliste talerze, mają średnicę 510 mm i są montowane przed redlicami siewnymi, w takiej samej rozstawie (12,5 lub 16,7 cm). Regulacja głębokości pracy tych elementów jest bezstopniowa, wykonywana układem hydraulicznym. Rozstaw rzędów co 12,5 cm jest polecany do miejsc o wysokim potencjale plonowania, o glebach jednorodnych. Z kolei rozstaw redlic 16,7 cm, są dedykowane na gleby mokre, cięższe i gliniaste. Ponadto taka rozstawa pozwala na prowadzenie siewnika z mniejszymi oporami i ryzykiem zapchania resztkami pożniwnymi na glebach o dużej ich zawartości. Każda jednostka robocza systemu falistych dysków, wyposażona jest w zabezpieczenie przed przeciążeniem nonstop. Ma ono postać elementów gumowych, pozwalających na odchylanie się talerzy po przekroczeniu siły 100 kG. Jest to system bezobsługowy.