Lekki siewnik punktowy w filmie RPT

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Płocki | krzysztof.plocki@rpt.pl
29-10-2020,9:10 Aktualizacja: 29-10-2020,8:59
A A A
Kuhn Kosma pojawił się na naszym rynku w drugiej połowie 2020 roku. Przyjrzeliśmy się jego wersji sześciorzędowej z ramą teleskopową pojedynczą, czyli z oznaczeniem TS. Zapraszamy do obejrzenia filmu.
 
Kuhn Kosma  pozycji złożonej szerokość tej maszyny wynosi zależnie od wersji od 3,3 do 3,5 metra. Po wysunięciu bocznych segmentów maksymalna szerokość robocza pozwala uzyskać rozstaw rzędów wynoszący: 70, 75 lub 80 centymetrów.
 
W siewniku Kosma montowane są sekcje wysiewające o masie 95 kg oparte na żeliwnym równoległoboku z  przegubami. Za pomocą dwóch sprężyn można zwiększyć ich docisk o 12,5 lub 25 kG. Wtedy w korzystnych warunkach glebowych można spróbować siać tą maszyną w ramach technologii uproszczonej po na przykład bronie talerzowej.
 
Każda sekcja wysiewająca ma własny zbiornik na nasiona o pojemności 50 litrów. Układ pojedynkujący jest identyczny jak w siewniku punktowym Kuhn Maxima. Jego sercem jest napędzana mechanicznie duża tarcza wysiewająca, którą w zależności od rodzaju nasion można szybko wymienić na inną.
 
Siew Kosmą powinien odbywać się z prędkością do 8 km/h, a do pracy z tą maszyną wystarcza ciągnik o mocy 110 – 120 KM.
 
Tarcze wysiewające standardowo otrzymują napęd poprzez przekładnię zębatą od dwóch kół podporowo-napędowych maszyny. Proste przełożenie łańcucha napędowego na wybrane koła zębate przekładni pozwala zmieniać gęstość siewu.
 
Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
01/2025

Lanz D-4090, czyli Buldog z Hiszpanii

Ciągniki rodem z Korei

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. II

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. III

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT