Brona talerzowa Pöttinger Terradisc 4001
W sierpniu br. przeprowadziliśmy test brony talerzowej Pöttinger Terradisc 4001 o szerokości roboczej 4 m. Było to narzędzie zaczepiane i składane hydraulicznie.
Testowana brona należy do najnowszej serii maszyn, które mają podwozie na czas pracy składane i wciągane ponad wał. Zaletą tego rozwiązania jest dociążanie wału oraz duża stabilność agregatu, jak również kompaktowy rozmiar całego zestawu.
Talerze o średnicy 580 mm
Brona talerzowa Pöttinger Terradisc 4001 ma talerze karbowane o średnicy 580 mm. Są one zamocowane do ram poprzez podwójne, szerokie obejmy. Do każdej z nich są przyspawane po dwie grządziele, a u dołu każdej znajduje się piasta talerza. Wszystkie grządziele są spawane do obejm, za wyjątkiem jednostek skrajnych. Te z kolei mają otwory i są przykręcane. Obecność dodatkowego otworu stanowi element pozwalający dodatkowo regulować głębokość skrajnych elementów roboczych. Pozwala to uniknąć efektu redliny podczas przejazdów realizowanych obok siebie.
Pöttinger poszerza rodzinę multiline
Zamocowanie dwóch grządzieli elementów roboczych na jednej obejmie, producent uzasadnia utrzymywaniem talerzy na odpowiednich miejscach przez cały czas pracy, aby nie odchylały się one zbyt łatwo na boki. W takim przypadku zabezpieczenie przed uszkodzeniami przez kamienie stanowią grube, 4-centymetrowej średnicy wałki, wykonane z gumy. Znajdują się one pomiędzy obejmami, a ramą. Dzięki temu istnieje możliwość wykonania niewielkiego ruchu w osi pionowej obu przyspawanych do dolnej części obejmy elementów roboczych, pozwalającego na ominięcie lub delikatne najechanie przeszkody, takiej jak kamień, twarde resztki pożniwne czy grudy ziemi. Talerze obracają się na podwójnych dwurzędowych i bezobsługowych łożyskach stożkowych pracujących w kąpieli olejowej. Łożyska są zabezpieczone przed zabrudzeniem oraz wilgocią poprzez tzw. uszczelnienie labiryntowe.
W bronie talerzowej Pöttinger TerraDisc 4001 karbowane talerze są ustawione na pierwszej belce uwypukloną stroną na prawo, co powoduje odrzucanie gleby na lewo, a na belce drugiej przeciwnie. Pöttinger nie zastosował ułożenia talerzy w formie tzw. lustrzanego odbicia, co zpraktykuje wielu innych producentów. Ma ono na celu znoszenie wzajemnie wywoływanych uprawą sił wywołujących poprzeczne, niestabilne ruchy broną. Mimo braku tego rodzaju ułożenia elementów roboczych, nie zauważyliśmy negatywnych, poprzecznych szarpnięć, jakich ewentualnie można było się spodziewać po takiej budowie brony.