Warto także zauważyć, że w trójpunktowym zawieszeniu mamy trzy wysokości zahaczenia cięgien podnośnika. Jest to o tyle ważne, że możemy dobrać punkt zaczepienia do rozmiaru opon, tak aby na głębokości roboczej cięgna dolne podnośnika były w poziomie. Siłę uciągu traktora warto wykorzystywać bowiem jak najlepiej. Nie musimy także stawiać agregatu na płaskiej powierzchni. Aby go wypoziomować, wisząca luźno zmyślna wskazówka pokaże nam na podstawie swojego położenia względem ramy, czy agregat nie jest odchylony do przodu lub do tyłu.
Wysiew nasion kukurydzy w podwójnych rzędach to zdaniem wielu praktyków niższe koszty, uniwersalność oraz wygoda. Takiego zdania jest także Pöttinger – producent siewnika Aerosem PCS. Maszyna ta może wysiewać nasiona w taki...
Co 12,5 cm
Średnica wysklepionych tarcz wynosi 58 cm. Dlatego kujawski rolnik nie ma problemów z uprawą nawet do 12 cm. Jak przyznaje Bartłomiej Jędrasik, kluczem do uzyskania dobrych efektów pracy jest prędkość jazdy powyżej 12 km/h. – Jeśli ktoś chce mieć dobrze zrobione pole, to nie może jechać wolno – uważa rolnik. Zwykle osiąga na swoich polach prędkość roboczą do 14 km/h. Z ośmioma talerzami na 1 m szerokości roboczej odstęp wynosi tylko 12,5 cm. Jednak jak mogliśmy się przekonać, przestrzeń między dyskami a ramionami, na których mocowane są tarcze, jest na tyle duża, że nie ma obawy o zapchanie. Bartłomiej Jędrasik uprawiał mocno porośnięty ugór i nie zauważył, aby od strony masy resztek roślinnych TerraDisc miał problemy z przepuszczaniem masy pod ramą. Ponadto austriacki producent tak dobrał kształt ramion, że „otwierają się” one w kierunku obrotu tarcz, przez co kamienie nie zakleszczają się między nimi a tarczami.
Fabrycznie ustawiony kąt natarcia pozwala na pewne zagłębianie w glebę. Przesunięte ustawienie agresywnych narzędzi roboczych odpowiada za dobre wymieszanie ziemi i słomy. Obydwa rzędy talerzy są ustawione względem siebie pod właściwym kątem. Rolnik z Jaksiczek nie zauważył podczas pracy, aby agregat mocniej ściągał w lewo lub prawo. Oznacza to, że siła oporu gleby jest w pierwszym i drugim rzędzie wzajemnie zniesiona.
Jak z siewnika
Pierwszym narzędziem uprawowym, które nabył Bartłomiej Jędrasik, był siewnik Vitasem 302A, nabudowany na bronie aktywnej Lion 3002. Ten zestaw wyposażony jest w wał metalowy Packera. Ten typ wału tak przypadł do gustu rolnikowi, że mając do wyboru pięć innych jego typów, od razu zdecydował się na wał Packera. Uważa, że ten typ nie ma tendencji do oklejania się, a zgrzebło palcowe dobrze wrzuca strumień ziemi z drugiego rzędu tarcz pod wał. TerraDisc 3001 użytkowany przez Bartłomieja Jędrasika ma też długie płyty boczne zamiast krojów tarczowych. Zdaniem rolnika płyty te lepiej zapobiegają tworzeniu się wybrzuszeń na granicach szerokości roboczej.