Pierwsza w okolicy ładowarka teleskopowa CAT TH 337C
Z krokodylem na obornik
Nowy sprzęt od razu został wykorzystany do zwózki bel słomy. Ciągnik nie był potrzebny, bo ładowarka miała zaczep i platformę do bel pociągnęła sama. Rolnicy sprawdzili, że przy tej lekkiej pracy spalanie wyniosło ok. 4,5 l/h. Natomiast przy bardzo ciężkiej, polegającej na dosłownym wyrywaniu obornika z komór po zakończonym tuczu świń, ładowarka zużywa ok. 6,5 l/h. O tym, jak taki nawóz organiczny jest zbity, najlepiej świadczy awaria rozrzutnika obornika, którego adapter nie wytrzymał jego rozbijania. Od tej chwili rolnicy wiedzą, że nie powinni załadowywać rozrzutnika obornikiem wybranym z komory, bo lepiej go najpierw przewieźć na pryzmę w celu rozluźnienia brył przypominających „beton”.
– Obornik z komór wywozimy co dwa tygodnie. Praca ta dla ciągnika z ładowaczem czołowym była potwornie ciężka. Za to ładowarka doposażona w krokodyl wyrywa o wiele większe kęsy i daje radę. Ponadto jest zwrotniejsza i w efekcie praca przebiega szybciej – mówi jej kierowca Jacek Gurzkowski.
Oprócz krokodyla do obornika, ładowarka została kupiona z widłami do palet. Dodatkowo pasują do niej widły do bel od starego ładowacza czołowego.
Silnik o mocy 126 KM
Ładowarka teleskopowa CAT TH 337C pracująca w Długiem ma czterocylindrowy silnik Caterpillar o pojemności 4,4 l, mocy 126 KM i maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 530 Nm przy 1400 obr./min. Dostęp do niego po uniesieniu pokrywy jest pod kątem serwisowym pełen. – Ładowarka marki CAT ma chłodnice umieszczone z tyłu silnika. Dzięki temu koło przednie nie nanosi na siatkę przed wentylatorem zanieczyszczeń. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż zamontowanie chłodnic z przodu silnika – zapewnia Maciej Bułkowski, handlowiec firmy Poltech. Dostępna jest również opcja ustawienia cyklicznego załączania się odwrotnych obrotów wentylatora oraz uruchomienia ich w dowolnym momencie, poprzez przycisk w kabinie.
Silnik Caterpillar spełnia normę emisji spalin Euro IIIB dzięki filtrowi DPF. Jego tuba umieszczona jest pod chłodnicami. Według danych producenta żywotność tego filtra oceniana jest na 4000-5000 mth. W czasie naszej wizyty ładowarka miała nakręcone 65 mth. Rolnicy szacują, że po roku pracy będzie to ponad 600 mth.