Kubota kupuje producenta pielników
Na początku br. dowiedzieliśmy się o przejęciu przez japoński koncern 100% udziałów we francuskiej firmie BC Technique, będącej właścicielem marki Phenix Agrosystem. Tym samym Kubota oraz należąca do niej norweska marka Kverneland wchodzą na rynek sprzętu do mechanicznego zwalczania chwastów.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Phenix Agrosystem wzmacnia strategiczne zaangażowanie inwestora w dostarczaniu zrównoważonych metod uprawy roli. Japoński koncern widzi synergię w łączeniu produktów oraz rozwiązań obu firm, a tym samym również cenne korzyści dla partnerów handlowych i rolników. Obie strony podkreślają, że mogą oni liczyć na kontynuację dystrybucji i będą wprowadzane równolegle do sieci marek Kubota i Kverneland.
Kunert dilerem Kuboty
Oferta Phenix Agrosystem obejmuje m.in. tradycyjne pielniki międzyrzędowe Onyx, rotacyjne pielniki łyżkowe Helios oraz tzw. interfejsy, które pośredniczą między ciągnikiem a dowolnej marki zawieszanymi maszyną bądź narzędziem, w celu aktywnej korekty toru jazdy. Francuska spółka prowadzi działalność produkcyjną od 2009 roku. Poza rynkiem wewnętrznym, narzędzia sprzedawano dotychczas głównie do Kanady i Rumunii, a także na Ukrainę.
Należąca od 2012 roku do koncernu Kubota firma Kverneland może pochwalić się blisko 150-letnią historią, podczas której nastąpiło sporo przejęć innych marek i fabryk. Gama produktowa norweskiej marki, znanej od XIX wieku z opracowanych od podstaw pługów, stała się bardzo szeroka, ale nigdy w niej nie było sprzętu dedykowanego do mechanicznej kompleksowej walki z chwastami. W usuwaniu niechcianych roślin przedsiewnie pomaga praktycznie każdy zabieg uprawowy, a arsenał maszyn i narzędzi Kvernelanda jest tu ogromny. Firma z siedzibą w norweskim Klepp mogła dotychczas po założeniu plantacji zaoferować do regulacji zachwaszczenia rozwiązania chemiczne. Ma ona bowiem w swojej ofercie od niespełna 25 lat opryskiwacze polowe: zawieszane, półzawieszane i samojezdne. To owoc zakupu niemieckiej marki Rau, która pierwsze maszyny do aplikacji pestycydów zbudowała w 1970 roku. Co ciekawe, blisko 20 lat wcześniej, Rau wprowadził do oferty własnej konstrukcji pielniki międzyrzędowe i produkował je co najmniej do 1992 roku. Niestety nie udało nam się ustalić, czy były one wytwarzane do momentu zakupu niemieckiej marki przez Kvernelanda oraz jakie były ewentualnie ich dalsze losy pod rządami norweskiego inwestora.
- Artykuł ukazał się w "Rolniczym Przeglądzie Technicznym". ZAPRENUMERUJ