Elektroniczne sterowanie zmianą punktu dozowania nawozu na tarcze z hydraulicznym napędem tarczy rozsiewających pozwoliło również zautomatyzować pracę rozsiewacza Axis-H-EMC w czasie rozsiewu przy granicy pola lub obszarach w kształcie klina - niezależnie dla lewej lub prawej strony maszyny. Przykładowo przełączanie z trybu wysiewu krańcowego na graniczny odbywa się poprzez wciśnięcie jednego przycisku. Ponadto standardowe wersje rozsiewaczy Axis-H-EMC mają możliwość ręcznej regulacji szerokości rozsiewu na monitorze dotykowym. Za pomocą przycisku w czasie pracy można zmieniać szerokość rozsiewu (po 4 zakresy dla każdej strony), z czym wiąże się automatyczna zmiana wydatku nawozu na tarczę lub tarcze, tak aby utrzymać założoną dawkę rozsiewu na hektar.
Rozwiązanie to warto zastosować nawożąc pola w kształcie klina. System ten można za dopłatą zautomatyzować. Wtedy na wyposażeniu znajdzie się antena GPS i system Vari-Spread, która pozwoli wykorzystać sygnał GPS do określania pozycji maszyny na polu. Jak podaje producent niebawem będzie można również wykonać kolejny krok ku rolnictwu precyzyjnemu wgrywając przygotowane mapy pola umożliwiające zmienne nawożenie na podstawie map zasobności gleby w składniki pokarmowe.
Innowacyjnym systemem rozsiewaczy Axis-H-EMC jest Opti-Point. To dzięki niemu otwieranie i zamykanie zasuw dozujących nawóz na tarcze jest na uwrociach zautomatyzowane i jeszcze bardziej precyzyjne. Rauch podaje, że jako jedyny producent rozsiewaczy nawozów stworzył system, który bierze pod uwagę nie tylko rodzaj granul i szerokość roboczą, ale również charakterystykę obrazu rozsiewu oraz właściwości lotne nawozu. Okazuje się to bardzo ważne, bo miejsce rozpoczęcia/zakończenia rozsiewu na granicach ścieżek technologicznych dla różnych nawozów może różnić się nawet o 6 metrów!