Jak to działa?
- Najważniejszym elementem systemu EMC są czujniki ciśnienia oleju umieszczone w układzie hydraulicznym rozsiewacza. Znajdują się one na wejściu do dwóch silników hydraulicznych napędu tarcz, natomiast trzeci czujnik zamontowany jest bezpośrednio na centralnym bloku hydraulicznym i mierzy ciśnienie oleju na linii powrotnej. W trakcie pracy system EMC identyfikuje potrzebny moment obrotowy do uzyskania właściwych obrotów tarcz rozsiewających. Jeżeli na jedną z tarcz rozsiewających trafia zbyt dużo nawozu, to z powodu jej większego obciążenia zwiększa się ciśnienie w układzie hydraulicznym. W tym momencie EMC koryguje dawkę poprzez przymknięcie zasuwy, przez którą nawóz trafia na wspomnianą tarczę rozsiewającą – omawia działanie systemu Artur Szymczak szef Kuhn Maszyny Rolnicze. Dodajmy, że proces jest szybki – zmiany nastaw w razie potrzeby następują co sekundę.
Jak informuje producent, dzięki systemowi EMC wykonywanie próby kręconej nie jest konieczne. Nawet w przypadku zastosowania nawozów o nieznanych właściwościach określi on w ciągu kilku sekund prawidłowe współczynniki przepływu dla prawej i lewej zasuwy dozującej oraz dokona regulacji każdej z nich z osobna. Po prostu kalibruje się automatycznie. W praktyce zmiany natężenia przepływu nawozu (kg/min.) wywołane zróżnicowaniem granul i różną ich wilgotnością zostają natychmiast skorygowane. Nawet najmniejsze odstępstwo od ustalonej dawki wysiewu powoduje automatyczne obliczenie nowej pozycji zasuwy oraz jej korektę.
- System Rauch EMC gwarantuje precyzyjną dawkę nawozu z lewej i z prawej tarczy rozsiewającej. Jego działanie nie wymaga stosowania wagi. Oczywiście jeśli potrzebna jest pełna dokumentacja ilości wysiewanego nawozu, to taki rozsiewacz może być wyposażony w wagę. W tym przypadku ma oznaczenie Axis H-EMC-W – wyjaśnia Artur Szymczak.
Rozsiewacze Axis-H-EMC dostępne są ze zbiornikami o ładowności 3 lub 4 ton. Pierwszy oznaczony symbolem 30.1 EMC potrzebuje do pracy ciągnika z wydatkiem minimum 45 l/min. (140 bar), a drugi z oznaczeniem 50.1 EMC wymaga przepływu minimum 65 litrów oleju na minutę przy ciśnieniu 180 bar. Przed zakupem tych maszyn należy wybrać wersję napędu hydraulicznego. Jest on inny jeżeli będą zawieszane na ciągnikach z układem Load-Sensing (kompensacją ciśnienia w układzie hydraulicznym w zależności od obciążenia) oraz inny dla ciągników z układem hydraulicznym o stałym przepływie.
Opatentowany kształt i regulacja
- Przed przystąpieniem do wysiewu nawozów rozsiewaczem Rauch Axis H-EMC wystarczy wpisać do terminala dane dotyczące oczekiwanej dawki, szerokości roboczej i innych parametrów charakterystycznych dla wysiewanego nawozu. Jest to maszyna, w której zmiany szerokości roboczej oraz dawki odbywają się dzięki wykorzystaniu silników elektrycznych. To elektronika jest odpowiedzialna za utrzymywanie stałej dawki rozsiewu dla lewej i prawej strony maszyny niezależnie od zmian wilgotności nawozu lub prędkości ciągnika – mówi Artur Szymczak.