Rozsiewacz nawozów Amazone ZA-M 1501 Profis
System ważenia zawartości skrzyni nawozowej eliminuje konieczność kalibracji dawki wysiewu, zaś ogranicznik zasięgu granul pozwala na oszczędności i ochronę środowiska. Na tak wyposażony rozsiewacz zdecydował się Daniel Sawicki ze Szpitalnej Wsi koło Sztumu w województwie pomorskim.
Rolnik prowadzi gospodarstwo o powierzchni 550 ha. W strukturze zasiewów znajdują się wyłącznie oziminy: pszenica, pszenżyto, żyto i rzepak. Część areału stanowią także łąki. Daniela Sawickiego odwiedziliśmy podczas wiosennego zasilania rzepaku nawozem azotowym z dodatkiem siarki, magnezu i wapnia Sulfammo N Pro.
Bogate menu nawozowe
W parku maszynowym rolnika spod Sztumu poza maszyną marki Amazone znajdują się dodatkowo dwa inne rozsiewacze dwutarczowe: Sulky i Vicon. Trio to odpowiada za przedsiewne nawożenie startowe solą potasową i fosforem bądź mieszanką wieloskładnikową NPK oraz azotowe nawożenie pogłówne, w którym poza Sulfammo N Pro wykorzystywane są: saletra amonowa, saletrosan oraz mocznik. Ponadto rolnik aplikuje rozsiewaczem ślimakobójczy preparat w postaci siarczanu magnezu. Norma wysiewu tego środka na poziomie 20 kg/ha pozwala ocenić jakość pracy maszyn przy małych dawkach.
Najnowszym nabytkiem z trójki rozsiewaczy Daniela Sawickiego jest Amazone ZA-M 1501 Profis. Rolnik zakupił maszynę w 2013 r. u jednego z dilerów tej marki w Polsce – w firmie Tech-Kom z Żabikowa koło Środy Wielkopolskiej za niecałe 55 000 zł netto. Niemiecki rozsiewacz z Hasbergen zaczął swoją pracę w gospodarstwie w Szpitalnej Wsi od jesiennego nawożenia podstawowego.
Zbiornik maszyny wzbogacony został o nadstawki S 500 i L 1000, dzięki którym całkowita pojemność skrzyni wynosi 3000 l. Rozsiewacz współpracuje z ciągnikiem McCormick MTX 150 o mocy znamionowej 147 KM i maksymalnym udźwigiem tylnego TUZ-u 6600 kG. Całkowity ciężar załadowanej maszyny sięga blisko 4 ton, co nie sprawia żadnego problemu dla angielskiego konia pociągowego.
Ścieżki na 18 m
Rozsiewacz jest sprzęgnięty z ciągnikiem poprzez tylny podnośnik ustawiony na wysokość na podłożem 80 cm w trybie automatycznej regulacji pozycyjnej oraz tylny wałek WOM ustawiony na 540 obr./min. Dodatkowo maszyna korzysta z trzech par gniazd hydrauliki zewnętrznej, elektrycznego siedmiopinowego złącza dla belki oświetlenia drogowego, trzypinowego przyłącza kabinowego do zasilania układu pomiaru prędkości jazdy oraz biegunów akumulatora do zasilania siłowników precyzyjnego sterowania dawką wysiewu, sterownika, wagi oraz terminala pokładowego Amatron+.
Dwie pary wyjść olejowych służą do całkowitego otwierania i zamykania zasuw dozujących na uwrociu bądź po skończonej pracy. Dwa pozostałe gniazda obsługują urządzenie do siewu granicznego o nazwie limiter. Wprawdzie siłownik do opuszczania kierownicy redukującej zasięg wyrzutu granul jest jednostronnego działania, ale drugie wyjście wykorzystywane jest jako regulator przepływu w celu dopasowania szybkości działania cylindra limitera w ciągnikach bez możliwości sterowania wydajnością złączy hydrauliki zewnętrznej.