Rozsiewacz nawozów Amazone ZA-M 1501 Profis
Ze względu na pofałdowane pola Daniel Sawicki prędkość jazdy rozsiewacza ustawia na 8 km/h. Pracujący w takich warunkach zestaw spala średnio 6 l paliwa na godzinę. Ścieżki technologiczne u rolnika ze Szpitalnej Wsi rozstawione są co 18 m. Założone na maszynie mechanicznie napędzane tarcze rozrzucające pozwalają aplikować nawóz na szerokość roboczą od 18 do 24 m. Regulacja kąta pracy łopatek pozwala wygodnie dopasować rozsiewacz dla danego nawozu w celu utrzymania pożądanego zasięgu wyrzutu granul. Model ten może być też wyposażony w tarcze umożliwiające wysiew do 36 m.
Czujne oko w formie wagi
Komfort pracy znacząco poprawia system ważenia, którego sercem jest czujnik w postaci podatnej na odkształcenia kostki. Sposób zainstalowania układu pomiarowego poprzez za pomocą równoległoboku przegubowego eliminuje ryzyko błędnego odczytu z powodu pracy na pochyłościach. Czujnik wagowy mierzy ubytek materiału w zbiorniku w czasie. Mimo jednakowego otwarcia zasuw dozujących dla uzyskania założonej dawki wysiewu może zmieniać się przepływność nawozu w wyniku różnic jego wilgotności lub ziarnistości w czasie wykonywania zabiegu.
Dzięki czujnikowi ważenia sterownik na bieżąco koryguje wielkość otworów zasilających tarcze. Rozwiązanie to zwalnia operatora z przeprowadzania próby kręconej, a komputer po wjechaniu na pole lub łąkę sam określa dla danego nawozu współczynnik kalibracji. Traktorzysta wprowadza jedynie do Amatrona+ pożądaną dawkę wysiewu.
Do wysiewy nawozu na brzegu pola przy tarczach napędzanych mechanicznie firma Amazone oferuje ogranicznik w formie żaluzjowego deflektora, którego kąt względem kierunku jazdy można regulować zależnie od ustawionej szerokości roboczej, rodzaju nawozu, a także typu terenu sąsiadującego z polem. Limiter umieszczony jest przesuwnie na pałąku.
W celu zmiany jest ustawienia wystarczy beznarzędziowo poluzować śruby zaciskowe. Jeśli przejazd przy miedzy graniczącej z innym polem uprawnym wykonujemy pełną szerokością roboczą to opuszczamy deflektor nie zmieniając dawki wysiewu na stronę z ogranicznikiem. Przy tym ustawieniu część granul ma prawo przelecieć w niewielkim stopniu na sąsiadujący teren.
Solidna powłoka lakiernicza
Gdy pełna szerokość robocza przypada przy drodze publicznej lub chodniku to wtedy ściągamy limiter w kierunku osi rozsiewacza oraz redukujemy dawką po stronie granicznej. Wówczas nawóz w niepełnej formie sięga brzegu pola, a granule nie przedostają się poza jego obręb. Najbardziej restrykcyjnym rozwiązaniem jest tzw. aplikacja przy rowach, czyli tak naprawdę przy sąsiadującym otwartym zbiorniku wodnym. Następuje wtedy dalsze zmniejszenie dawki wysiewu oraz dalsze zwiększenie kąta załamania toru granul przez deflektor.
Daniel Sawicki chwali niemiecki rozsiewacz za solidne wykonanie i bardzo dobrą powłokę lakierniczą. Rolnik jest także zadowolony z utrzymywania przez maszynę założonej dawki, wysokiej równomierności poprzecznej oraz właściwej pracy limitera.
Nieduży minus przyznaliśmy za dostęp do skrzyni nawozowej. Drabinka jest umieszczona z boku, co utrudnia manewrowanie na przykład przy rozcinaniu big-baga. Do tego brakuje poręczy umożliwiających wygodne i bezpieczne korzystanie z dostępu do zbiornika.