Sampo Rosenlew Comia C6
Gravit importerem Sampo Rosenlew
W gospodarstwie Sławomira Ładniaka kombajn zebrał przeznaczony na paszę jęczmień ozimy o plonie nasion ok. 3,5 t/ha i wilgotności 13% z pola o wielkości 4,6 ha w ciągu 3 h. Po odliczeniu przerw wynikających z pokazowego charakteru zbioru możemy przyjąć, że maszyna osiągała wydajność nieco ponad 2 ha/h, wymłacając ok. 8 t ziarna na godzinę. Warto dodać, że łan jęczmienia był miejscami wylęgnięty, a pole miało nieregularny kształt. Kombajn jechał z prędkością roboczą 7-8 km/h, zaś zużycie paliwa wyniosło ok. 12 l/ha przy pracy z wyłączoną sieczkarnią słomy.
Przy omłocie desykowanego rzepaku ozimego sypiącego ok. 3 t/ha i wilgotności nasion poniżej 9% maszyna poruszała się średnio o 3 km/h wolniej. Czarne złoto zbierane było z pola o wielkości 4 ha. Stojący w przeważającej części łan koszony był bardzo nisko. Pozostawiona ścierń miała wysokość 15-20 cm. W tych warunkach okręt żniwny z Pori uzyskiwał wydajność powierzchniową blisko 1,4 ha/h i masową wynoszącą nieco ponad 4 t/h.
Parametry te były osiągane przy dopuszczalnym poziomie strat ziarna na młocarni oraz obciążeniu silnika wahającym się w przedziale 50-70%. Zdaniem firmy Gravit, przy zbiorze rzepaku w Wohyniu można było znacznie lepiej wykorzystać przepustowość maszyny, natomiast z racji na próbny i pokazowy charakter pracy operator jechał dość zachowawczo.
Więcej przeczytasz w RPT 9/2016. ZAPRENUMERUJ