Rostselmash Nova 330
Legendarna Niva ze stajni rosyjskiego giganta doczekała się finalnej wersji swojego następcy. Jest nim kombajn Rostselmash Nova, który trafi do seryjnej produkcji na początku nowego roku.
Dostępne będą trzy warianty tej maszyny. Wersja przeznaczona na nasz rynek nosi oznaczenie Nova 330. Kombajn ma zamontowany czterocylindrowy silnik marki Cummins o pojemności skokowej 4,5 l i mocy maksymalnej 175 KM przy prędkości wału korbowego 2200 obr./min. Jednostka spełnia wymagania normy emisji spalin Euro IV. Zbiornik paliwa mieści 510 l, zaś na płyn AdBlue 57 l.
Naszych rolników z pewnością ucieszy fakt, że Nova 330 może współpracować z zespołem żniwnym o szerokości roboczej 4 m. Dostępne są także większe, od wielu lat sprawdzone rozmiary: 5 i 6 m. Poza tradycyjnym zespołem żniwnym Power Stream, do kombajnu możemy podpiąć także: podbieracz pokosów Swa Pick, heder z giętką kosą Float Stream, heder z regulowaną długością podłogi Active Stream oraz ze specjalistycznymi przystawkami do zbioru kukurydzy i do słonecznika.
Rostselmash RSM 161 w polskiej pszenicy
Czteroklawiszowa młocarnia maszyny ma szerokość 1,2 m, a jej sercem jest bęben o średnicy 60 cm. Klepisko opasa go największym na rynku kątem wynoszącym 154 stopnie. Prędkość bębna młócącego możemy ustawiać standardowo w szerokim zakresie 400-1190 obr./min. Dzięki montowanej na życzenie przekładni redukcyjnej zmniejszymy jego szybkość dozaledwie 290 obr./min. Położenie klepiska jest regulowane mechanicznie.
Klasycznej budowy zespół czyszczący może pochwalić się sporą, jak na wielkość kombajnu powierzchnią sit wynoszącą 3,59 m2. Za ich regulacje odpowiadają dźwignie z boku maszyny. Siłę strumienia powietrza ustawiamy elektrohydraulicznie.
Dość nietypowo, jak na kombajn Rostselmasha zrealizowano zarządzanie niedomłotami. Podnośnik kłosowy doprowadza je bowiem ponownie w obszar działania bębna młócącego, a nie do niezależnego domłacacza. Czyste ziarno kierowane jest do tradycyjnie usytuowanego za kabiną zbiornika o pojemności 4500 l.