Nie tylko ciągniki, czyli przegląd najwydajniejszych kombajnów John Deere

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: ARTYKUŁ REKLAMOWY | redakcja@agropolska.pl
17-08-2023,9:00 Aktualizacja: 17-08-2023,9:13
A A A

Koszenie, młócenie i przewóz płodów rolnych uprawianych na dużym polu wymaga kombajnu o wydajności znacznie przekraczającej możliwości większości maszyn. Odpowiedzią na oczekiwania rolników jest seria pojazdów X9 od John Deere. Co oferuje swoim klientom amerykański potentat branży rolniczej? Oto możliwości najwydajniejszych kombajnów marki.

 

Czym charakteryzuje się seria kombajnów X9 od John Deere?

W gamie kombajnów John Deere X9 znajdują się dwa podobne do siebie pojazdy. Różni je tylko moc 13,6-litrowych silników. W modelu 1000 wynosi ona 639 KM (470 kW), a w 1100 – 700 KM (515 kW). Poza tym oba pojazdy:

  • pozwalają na koszenie i młócenie nawet 100 ton zboża w ciągu godziny;
  • mają zespół żniwny, który mierzy 13,7 m, a jego kanał – 17200 mm szerokości;
  • umożliwiają omłot obszaru o powierzchni 4 m²;
  • pozwalają na separację zbieranego materiału na obszarze 22,5 m²;
  • wyposażone są w kosz sitowy mierzący 7 m².

Opracowanie konstrukcji kombajnów John Deere X9 było więc reakcją przede wszystkim na potrzeby rodzimych, amerykańskich farmerów, którzy pracują na naprawdę okazałych areałach. Równie dobrze sprawdzą się jednak także w Polsce, na polach spółdzielni, a niekiedy także rolników indywidualnych, liczących nieraz blisko dziesięć, a nawet kilkanaście tysięcy hektarów. Co jeszcze je wyróżnia?

Konstrukcja separatora

Dla jednego rolnika największą zaletą kombajnu może być jego wydajność, dla innego – komfort jazdy. Być może jednak to, czym najbardziej odznaczają się te maszyny to niemal całkowite ograniczenie ubytku zboża. W trakcie pracy zaledwie około 1% płodów rolnych zalicza się do strat. Tak dobry rezultat jest możliwy dzięki udoskonalonej konstrukcji separatora. Inżynierowie koncernu John Deere stworzyli urządzenie po pierwsze szersze, a po drugie złożone z dwóch rotorów. Właśnie dzięki temu udało się uzyskać delikatny omłot, a co za tym idzie, mniej strat w plonach.

Budowa kosza sitowego

W tym, by do użytku nadawało się nawet 99% zboża, pomaga również konstrukcja kosza sitowego. Już sam jego rozmiar ułatwia ograniczanie strat. Dodatkowym udogodnieniem jest układ separujący niedomłoty od reszty zebranego materiału. Dzięki jednoczesnej pracy dwóch układów młócących zwiększa się wydajność, ponieważ pozwala to na szersze otwarcie klepisk. Co więcej, wykorzystanie gumowych elementów młócących jeszcze bardziej pomaga w ograniczeniu strat w plonach.

Cechy zespołu żniwnego

Zespół żniwny o bardzo dużej szerokości da się dodatkowo rozbudować o elementy jeszcze bardziej podnoszące wydajność. Posiadacze tych maszyn mają bowiem możliwość montażu dodatkowych kos bocznych.

Zaletą tej gamy pojazdów jest również dokładna separacja zboża. Umożliwia to szczelina omłotowa o stałej szerokości, niezależnie od ilości zbieranych w danym momencie upraw. Co więcej, dzięki łatwym w montażu, wkręcanym przy pomocy wiertarki udarowej klepiskom bardzo szybko można dostosować ich średnicę do konkretnego rodzaju zbóż.

Działanie układu jezdnego

Efektywna praca to jazda bez problemów z poruszaniem się po nierównym terenie czy przestojów spowodowanych zużyciem się zespołu jezdnego. Kierowanie kombajnami John Deere X9 ułatwia układ Active Terrain Adjustment dopasowujący ustawienia kosza sitowego do nachylenia powierzchni. Co dzięki niemu zyskuje rolnik? Mniejsze straty ziarna za sprawą automatycznej zmiany prędkości wentylatora oraz otwierania sit w trakcie jazdy pod górę i zamykania ich, gdy kombajn zjeżdża. Co więcej, w ten sposób ogranicza się też ilość niedomłotów.

Gąsienice montowane w pojazdach z rodziny X9 wyróżnia wykonanie metodą formowania jednoczęściowego, co pozwoliło producentowi zmniejszyć tarcie. Tym samym ograniczył on generowanie ciepła, co finalnie przekłada się na dłuższą żywotność zespołu jezdnego. Z kolei trójkątny kształt i pięciopunktowy obrót gąsienic ułatwiają poruszanie się po nierównym terenie. Płynna jazda idzie w parze z większą powierzchnią styku z glebą. Mniejszy nacisk, któremu jest poddawana, umożliwia stosowanie płytszej orki.

Wyposażenie kabiny

Jazda po znacznym obszarze zajmuje dużo czasu, a w związku z tym niezbędna jest komfortowa kabina. Kombajny John Deere X9 odznaczają się przestronnym wnętrzem, w którym znalazło się miejsce zarówno na rozwiązania przydatne w pracy, jak i ją umilające.

W efektywniejszym wykonywaniu pracy kierowcy pomagają m.in. panoramiczne szyby z wąskimi słupkami. Zastosowanie takiej konstrukcji zapewnia optymalną widoczność tak na wprost, jak i boki. W razie potrzeby operator może również zmienić pozycję fotela o 16° w prawo lub lewo. Siedzenie na nim jest ponadto wygodne, a to za sprawą m.in. zawieszenia Active Seat II amortyzującego wstrząsy w trakcie przemieszczania się po nierównym terenie.

Co więcej, dla zapewnienia maksymalnego komfortu producent wyposażył fotel w pompowane boki i wysuwaną podstawę, dzięki którym można go dokładnie dostosować do kształtu ciała i wzrostu. O tym, że kombajny John Deere X9 1000 oraz 1100 są pojazdami rolniczymi premium, świadczy jeszcze obszycie siedzisk perforowaną skórą, zapewniającą lepszy przepływ powietrza, a tym samym ograniczającą pocenie się w trakcie jazdy. Oprócz tego wyposażono je w system masażu.

W komfortowej jeździe pomagają ponadto pyłoszczelne drzwi oraz lodówka, do której nie trzeba wkładać już wstępnie schłodzonych artykułów spożywczych. Na wyposażeniu znalazł się też system infotainment producenta. Umożliwia on słuchanie muzyki z radia oraz połączenie ze smartfonem i korzystanie z muzycznych serwisów streamingowych. Łączność Bluetooth pozwala też na wykonywanie i odbieranie połączeń. Użytkownicy iPhone’ów mają do dyspozycji platformę Apple CarPlay o zbliżonej funkcjonalności.

Gdzie kupić kombajny John Deere X9?

Nowe pojazdy amerykańskiego koncernu dostępne są u autoryzowanych dealerów marki. Czasem jednak wydatek na nieużywany pojazd może okazać się zbyt wysoki. Co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy w planach jest zakup używanego sprzętu, warto zajrzeć na strony serwisu Mascus. Znajdują się na nich oferty różnych maszyn rolniczych. Wśród nich nie brakuje kombajnów, a także m.in. traktorów. Można je przejrzeć, wchodząc na https://www.mascus.pl/rolnictwo/traktory/john_deere. Oprócz tego na portalu są także propozycje odsprzedaży maszyn leśnych, komunalnych, magazynowych i budowlanych oraz służących do transportu.

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie RPT
12/2024

Rozrzutnik do kurzaka i wapna

Faresin wdraża sztuczną inteligencję

Koncepcja niskich obrotów silnika w ciągnikach rolniczych cz. I

Prasa kontra bardzo suchy materiał cz. II

 PRENUMERATA (płatność elektroniczna) RPT