NeXaT wymłaca 200 t/h i ma moc 1090 KM! Nowy projekt ujrzał dzisiaj światło dzienne!
Co warto zaznaczyć na wstępie, to nie jest wirtualny koncept, a rzeczywista maszyna i rzeczywista wydajność. Projekt niemieckiej firmy NeXaT zdobył właśnie jedyny przyznany złoty medal nadchodzącej Agritechniki, czyli największych targów techniki rolniczej na świecie.
To tak naprawdę autonomiczny modułowy nośnik narzędzi. Posiada jednak kabinę i można nic operować także w sposób tradycyjny bądź w trybie półautonomicznym. Wśród licznych wymiennych modułów są m.in.: opryskiwacz polowy i agregat uprawowo-siewny, ale największe wrażenie robi adaptacja w postaci kombajnu zbożowego.
Olbrzymi kombajn Tribine wchodzi do produkcji seryjnej!
W takiej roli maszyna, jak zapewnia twórca, uzyskuje wydajność ziarna 200 t/h. Przy zbiorze kukurydzy NeXaT współpracuje z 22-rzędowym obrywaczem kolb! Imponujący jest także rozmiar zasilanego centralnie wzdłużnego, poprzecznie usytuowanego rotora - 5,8 m, a wszystkie podzespoły budzą do życia dwa identyczne silniki spalinowe, generujące łączną moc 1090 KM.
Pojazd wygląda bardzo futurystycznie. Jury doceniło go m.in. za koncepcję bardzo dobrze wpisującą się w założenia nowoczesnego zrównoważonego rolnictwa przyszłości. Jak informuje NeXaT, jedynie 5% powierzchni pola ma styczność z układem bieżnym w postaci gąsienic, a ogólna masa zestawu nośnik-moduł podczas wszystkich prac jest znacznie niższa od konwencjonalnych rozwiązań w oparciu o ciągnik rolniczy.
Producent wspomina też o: redukcji emisji dwutlenku węgla o 100%, ograniczeniu erozji wietrznej i wodnej o 85%, wzroście plonów o 15% oraz obniżeniu kosztów produkcji roślinnej o około 20%. Więcej napiszemy o tym jednak później na łamach miesięcznika RPT.