Kostrzewa na klepisku, czyli młócimy trawę
Małe żniwa w niektórych regionach naszego kraju, to nie tylko jęczmień ozimy i rzepak ozimy, ale także niektóre gatunki traw. Wśród nich znaczny areał w Polsce zajmuje kostrzewa czerwona.
Na początku lipca odwiedziliśmy rolnika, który od ponad 30 lat uprawia trawę nasienną. Tegoroczny jej zbiór był o kilka dni przyspieszony względem typowego dla tego gatunku terminu.
Zbiór nasion życicy wielokwiatowej
O ile przy rzepaku omłot z pokosów jest obecnie bardzo rzadkim widokiem, tak w przypadku traw dość powszechnym. Istnieje jednak też znaczna grupa zwolenników metody jednofazowej. Zbiór traw z pnia w naszym kraju spotyka się zazwyczaj na większych plantacjach, ale nie jest to regułą. Na wybór technologii zbioru wpływa wiele czynników.
Trudno pokusić się także o konkretne uniwersalne wskazówki związane z przygotowaniem kombajnu zbożowego i jego ustawieniami. Wyraźnie innego podejścia wymagają rajgrasy, innego kostrzewy, a jeszcze innego wiechlina, kupkówka, czy tymotka. Różnią się one znacznie zarówno trudnością omłotu, jak i wielkością ziarna.
Decydując się na uprawę traw nasiennych na pewno jednak warto mieć na uwadze możliwość ustawienia niskiej siły strumienia powietrzna w zespole czyszczącym, czy utrudnienia związane z rozładunkiem niewdzięcznych przy wysypie nasion.