Dwie generacje na jednym polu
W sezonie żniwnym 2015, można było uczestniczyć w kilku pokazach kombajnów zbożowych marki Case IH. Jednym z nich w ramach programu Case IH Axial-Flow Demo Tour 2015, była prezentacja możliwości maszyny Case IH 8240, na polach należących do gospodarstwa Henryka Baryły położonego w miejscowości Wałdowo k. Gostynia, w woj. kujawsko-pomorskim.
W tym kilkusethektarowym gospodarstwie pracuje już jedna maszyna żniwna Case IH 9230, od ubiegłego roku. Gospodarz ceni sobie w tych kombajnach głównie rozsądne zużycie paliwa oraz prostotę - zarówno konstrukcji jak i obsługi. Na polach w miejscowości Olszewka, obok największego przedstawiciela poprzedniej serii 230 – Case IH 9230, pracował kombajn nowej generacji – 8240, z serii 240 - kombajnów Case IH, z także rotorowym systemem omłotu. Typoszereg maszyn omłotowych Case IH serii 240 zawiera trzy modele: 7240, 8240 oraz największy - model 9240.
Dzień pracy bez tankowania
Grupa tych maszyn jest wyposażona w trzy różne jednostki napędowe. Są to silniki FPT: 6-cylindrowe, turbodoładowane, z chłodnicą powietrza dolotowego. Motory te mają różne pojemności skokowe: 11100, 12900 oraz 15900 cm3. Ich moce maksymalne są także zróżnicowane i wynoszą odpowiednio: 498, 571 oraz 634 KM. Kombajn może pracować cały dzień, bez konieczności uzupełniania paliwa, gdyż zbiornik ON mieści 1125 l. Płyn AdBlue służący do redukcji katalitycznej tlenków azotu, można tankować raz na dwa dni, bo zbiornik na AdBlue mieści bowiem 166 l, co przy zużyciu w granicach 5-10% w stosunku do ON, pozwala na długi czas pracy maszyny.
Case IH Optum gwiazdą Demo Tour 2016
Automatyka poziomowania
Maszyna pracująca na polach w Olszewce, miała zaczepiony heder o szerokości 9,20 m. Jest to nowy zespół żniwny Case IH. Posiada on m.in. wysuwaną hydraulicznie podłogę, co pozwala ograniczyć straty nie tylko podczas pracy w omłocie rzepaku, ale również w pszenicy. Operator maszyny wysunął podłogę na ok. 20 cm, gdyż pszenica w której pracował, była dość niska i istniało ryzyko, że niektóre kłosy opaść mogą bezpowrotnie na ziemię. Heder Case IH 30-50, to zespół posiadający napęd automatyczny nagarniacza. Oznacza to, że im szybciej kombajn będzie poruszał się po polu, tym szybciej będzie obracać się wał ze sprężystymi palcami. Podzespół ten jest także regulowany w płaszczyźnie poziomej, można go mocniej wysunąć przed kombajn, co przydaje się podczas pracy w leżącym lub niewysokim łanie. Heder posiada system poziomowania poprzecznego. Oparty jest on o zestaw czterech czujników położenia względem podłoża. Czujniki zamontowane są na czterech klapach, ślizgających się po ziemi podczas pracy kombajnu. Dzięki ich pozycji system hydrauliczny podnoszenia zespołu żniwnego otrzymuje sygnał o wymaganej korekcie jego ustawienia.