Claas Lexion 770 - zbiór kukurydzy
Długa rura – łatwiejszy wysyp
Kolejna cecha, za którą Michalakowie cenią kombajn niemieckiej marki jest jego zasięg rozładunku, dzięki długiej rurze wysypowej. Pomimo dużego areału gospodarstwa, oferuje ono także usługi omłotowe. Często są obsługiwane niewielkie kawałki pół, nawet w dość trudno dostępnych miejscach. W takich warunkach rolnicy - przedsiębiorcy dostrzegli zalety długiej rury wysypowej oraz dużego wydatku systemu opróżniania zbiornika. Są one szczególnie pożądane w pracach zleconych, kiedy pojawia się problem z wjechaniem na pole przyczep czy ciągników siodłowych z naczepami, do odbioru zebranego w zbiorniku maszyny plonu. Wtedy właśnie zostaje w pełni wykorzystana zaleta długości rury oraz szybkiego wyładunku zbiornika. - Dzięki temu, szczególnie w przypadku pracy usługowej, możemy podjechać kombajnem na skraj pola i nawet jak są tam rowy, czy jakieś zarośla, pozwala to podjechać bezpiecznie i daleko od drogi, bez narażania maszyny na uszkodzenia – chwali wyposażenie Claasa Michalak. Długa rura wysypowa daje możliwość swobodnego, bezproblemowego rozładunku zbiornika, na stojącą na drodze obok pola np. naczepę. Często takie rozwiązanie wymagające podjeżdżania kombajnu z pełnym zbiornikiem jest ganione i uważane za brak logistyki i stratę cennego czasu, wręcz nie powinno mieć miejsca. W niektórych przypadkach jest to jednak jedyna możliwość opróżnienia zbiornika i przesypania plonu na środki transportowe. - O wszystkim i tak decyduje pogoda. Kiedy wiemy, że na pole nie da się wjechać żadnym ciągnikiem z przyczepą bo wiadomo, że ugrzęźnie – to trudno, wtedy trzeba kombajnem podwieźć zboże i wysypać je tuż przy granicy pola – na stojący na drodze samochód, czy przyczepy – wyjaśnia Michalak.
Kombajn Claas Tucano 560 z APS Hybrid System
Poważna moc
Kombajn Michalaków ma silnik Mercedes OM 502 LA, z ośmioma cylindrami w układzie V, o mocy maksymalnej 551 KM. Claas zamontował silnik z pewną nadwyżką mocy. Tego samego zdania jest właściciel kombajnu. W kabinie znajduje się wskaźnik obciążenia motoru. Jak podaje operator, przez większość czasu pracy w kukurydzy i na rozmokłym polu, wskaźnik procentowego obciążenia silnika nie wskazywał większej liczby niż 90. Podczas pracy w suchych warunkach w omłocie kukurydzy (w ubiegłym roku), z prędkością 9,5 km/h, wskazania obciążenia silnika zatrzymywały się przy maksymalnie 52%, a zazwyczaj oscylowały w granicach 45-48 %. Silnik pracował z obrotami ok. 1950-2100/min.
Dynamic Cooling System
Silniki kombajnów Claas Lexion mają układ chłodzenia skompaktowany w kilka chłodnic, ale ułożonych w poziomie za silnikiem - Dynamic Cooling System. Konstrukcja układu chłodzenia prowadzi do pożądanego, pionowego przepływu powietrza. Chłodne powietrze jest zasysane od góry, płynie przez chłodnice w dół, następnie przez przedział silnika i odprowadzane jest bocznymi wylotami. Wypływające w dół powietrze tworzy strumień w formie kurtyny. Dzięki temu przeciwdziała .....
Więcej w RPT 12/2016 - zaprenumeruj!