Valtra T4. Made in Finland
Choć zależnie od modelu montowane są jednostki napędowe o różnej pojemności i mocy to jednak ciągniki całej serii mają dużo cech wspólnych. Przede wszystkim Valtra sukcesywnie stawia na spełnianie aktualnych norm czystości spalin tylko poprzez oczyszczanie spalin z tlenków azotu wtryskiem czynnika AdBlue do katalizatora DOC. Valtra szczególnie podkreśla ten wybór.
Zdaniem producenta pozbawienie silnika recyrkulacji spalin pozwoliło zastosować prostą turbinę o stałym wydatku, co ma obniżać koszt jej wymiany w razie awarii. Valtra kładzie duży nacisk na to, iż jednostki napędowe mimo konieczności spełnienia normy czystości spalin Euro IV są proste w budowie i obsłudze.
Oczywiście nie ma mowy, aby nowoczesny silnik miał najprostszy układ paliwowy. Dlatego we wszystkich Valtrach serii T4 paliwo do cylindrów podaje pod ciśnieniem 2000 bar układ Common Rail. Nie ma też mowy, aby układ paliwowy nie był pod kontrolą komputera centralnego ciągnika.
Nowy układ chłodnic wymaga tylko niewielkiego odchylenia chłodnicy układu klimatyzacji, a uzyskać miejsce na oczyszczenie umieszczonej pod nią chłodnic oleju hydraulicznego i powietrza tłoczonego przez turbinę. Chłodnice płynu chłodzenia silnika oraz oleju hydraulicznego i powietrza podawanego przez turbinę zamocowane są na stałe, ale tak, że można bez problemu wsunąć rękę między nie, aby je oczyścić.
Prostota dotyczy także innych punktów obsługi, jak chociażby stanu płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym, napięcia pasa klinowego, wlewu i miarki oleju. Czynności skontrolowania stanu lub poziomu wszystkich płynów silnika, ich uzupełnienie oraz wymiana filtra powietrza silnika możliwa jest z jego lewej strony, aby operator nie musiał po wielokroć obchodzić ciągnik. Dlatego też wziernik stanu oleju hydraulicznego umieszczony jest pod schodami do kabiny. Wszystko po to, aby codzienna kontrola ciągnika ma zabierała jak najmniej czasu.
Cały artykuł ukazał się w miesięczniku 7-8/2015 czasopisma RPT.