Ursus na pierwszym planie, czyli zlot zabytkowych ciągników w stolicy
Warszawska dzielnica Ursus nie zapomina o swojej historii i fabryce traktorów, która przez całe dziesięciolecia dawała pracę tysiącom osób.
W zeszłym roku mieszkańcy zdecydowali, że jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego będzie zlot zabytkowych traktorów marki Ursus. Impreza odbyła się w niedzielę, 20 września na terenie targowiska przy ul. Gierdziejewskiego.
Traktory na ulicach Warszawy. Takiej parady jeszcze nie było
Podczas wyjątkowego wydarzenia podkreślano, że historia dzielnicy jest nierozerwalnie związana z Zakładami Mechanicznymi "Ursus".
Pracujący w nich robotnicy nie tylko przyczyniali się do rozwoju miasta i przemysłu przynosząc Polsce dumę na całym świecie, ale także dzielnie budowali polską drogę ku wolności m.in. poprzez strajki z czerwca 1976 roku.
Zorganizowany w Ursusie pierwszy zlot zabytkowych ciągników okazał się doskonałą okazją do uhonorowania byłych pracowników ZM "Ursus", a także okazją do wspólnej zabawy i poznania historii dzielnicy. W imprezie wzięło udział kilkaset osób, które z zaciekawieniem obserwowały ciągniki marki Ursus, które do Warszawy przyjechały z całej Polski.
Na placu można było zobaczyć następujące modele ciągników: C-308, C-45, C-451, C-328, C-325, C-330, C-350, C-4011, C-355, C-45. Ten ostatni miał ponad 70 lat, ale nadal był gotowy do pracy w polu.
W programie wydarzenia znalazła się parada ciągników ulicami Ursusa, ekspozycja zabytkowych pojazdów, prezentacja filmu "Symfonia Fabryki Ursus", występy muzyczne, wystawy, a także konkursy.
Warto dodać, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ursus, pod kierunkiem Janusza Ptasińskiego, ustanowiło - za zgodą zarządu głównego PTTK - odznakę turystyczną Szlakiem Traktora Polskiego. W zamyśle twórców, ma zachęcać turystów do odwiedzania często małych skansenów wiejskich, gdzie znajdują się zabytkowe ciągniki marki Ursus, jak również inne maszyny rolnicze.
WIDEO Parada ciągników marki Ursus ulicami Warszawy
- STARE CIĄGNIKI na polskich polach w latach 1918-1969 Wyjątkowa książka!