Legenda może zniknąć. Jest wniosek o upadłość Ursusa
Amerykańska firma nie będzie jednak inwestować w Grupę Ursus. A wniosek o ogłoszenie upadłości legendarnego polskiego producenta maszyn rolniczych miał złożyć bank PKO BP.
Jeszcze na początku września sytuacja zadłużonego i objętego procesem restrukturyzacji przedsiębiorstwa wydawała się nieco poprawiać. Jak pisaliśmy, doszło do zawarcia kontraktu z firmą Möre Maskiner AB na dostawę 1008 przyczep na rynek szwedzki do końca czerwca 2021.
Tysiąc przyczep z Ursusa ma pojechać do Szwecji
Łączna wartość zamówienia to 21 mln 844 tys. zł. Spółka ponadto poinformowała o sygnowaniu z Enerkon Solar International Inc (USA) protokołu ustaleń, gdzie obie strony zobowiązały się dążyć do jak najszybszego zawarcia umowy inwestycyjnej.
W celu przywrócenia mocy produkcyjnych Grupie Ursus, Amerykanie mieli zainwestować w pierwszym etapie do 30 mln dolarów, z możliwością zwiększenia kwoty i objąć do 49 proc. akcji Ursus Bus S.A. oraz do 7 proc. akcji Ursus S.A.
Już po koniec września spółka wydała komunikat o powziętych informacjach, że amerykański fundusz inwestycyjny "jednostronnie, bez podania konkretnej i jednoznacznej przyczyny, zerwał negocjacje dotyczące udzielenia finansowania spółce Ursus Bus S.A.".
Zaraz potem producent maszyn poinformował o złożeniu do warszawskiej prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw z kodeksu karnego oraz tych wymienionych w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi "przez Benjamina Ballout reprezentującego Enerkon Solar International Inc. na szkodę Ursus S.A. i Ursus Bus S.A.". Co ciekawe, lubelska policja otrzymała od amerykańskiej firmy zawiadomienie o nieprawidłowościach w Ursus Bus.
Ursus zaskarży postanowienie sądu. Postępowanie układowe umorzone
Kolejny cios miał spaść na legendarną markę ze strony banku. 2 października Ursus otrzymał od nadzorcy sądowego wiadomość, że Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski Spółka Akcyjna (PKO BP) złożyła w ostatnich dniach września wniosek o ogłoszenie upadłości producenta maszyn.
"Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo Restrukturyzacyjne w przypadku złożenia wniosku restrukturyzacyjnego i wniosku o ogłoszenie upadłości, w pierwszej kolejności rozpoznaje się wniosek restrukturyzacyjny. W przypadku Emitenta (Ursus S.A. - red.) trwa obecnie przyspieszone postępowanie układowe - postanowienie o jego umorzeniu zostało zaskarżone i z ostrożności procesowej zażalenie zostało wsparte wnioskiem z art. 328 ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Po otrzymaniu ww. wniosku Emitent odniesie się do niego, wykazując brak przesłanek do jego uwzględnienia oraz podejmie wszelkie prawem przewidziane działania w celu osiągnięcia pozytywnego dla Emitenta, wierzycieli i akcjonariuszy spółki rozstrzygnięcia w zakresie restrukturyzacji" - czytamy w komunikacie.