Od 1 stycznia 2021 r. dilerem marki Claas na terenie woj. podlaskiego i wschodniej części mazowieckiego jest Contractus Agro. Załoga tej firmy zdobyła doświadczenie w Contractus Sokółka, który przez kilkanaście lat sprzedawał ciągniki i maszyny marki John Deere.
Rodzi się pytanie – co było powodem tak znaczącej zmiany? Możemy przypuszczać, że wpływ na nią miała strategia wprowadzana przez markę John Deere, która zakłada obniżenie kosztów poprzez łączenie się dilerów w większe podmioty, co nie jest łatwe do wprowadzenia w życie. Ponadto w przypadku firmy działającej w mlecznym zagłębiu Polski, liczy się bogata oferta produktowa w zakresie maszyn zielonkowych, którą ma marka Claas.
- John Deere od dawna zapowiadał nową strategię rozwoju swojej sieci dilerskiej i jej wprowadzanie na rynku polskim nas nie zaskoczyło. Mając to na uwadze doszliśmy do wniosku, że czas na zmiany. Wybór padł na markę Claas, która cały czas pomimo koncernowego potencjału nadal zachowała charakter rodzinny. Taka atmosfera nam odpowiada, bo zespół firmy Contractus Agro zdobywał doświadczenie również w rodzinnej firmie Contractus, która bardzo ceni relacje z klientami, którymi najczęściej są rodzinne gospodarstwa na Podlasiu. Wychodzimy z założenia, że gospodarstwo rodzinne najlepiej zrozumie firma rodzinna. Współpracę z firmą Claas podjęliśmy jednak nie tylko z tego powodu. Claas ma bardzo szeroką ofertę różnych grup maszyn, obejmującą m.in.: ciągniki, kombajny zbożowe, sieczkarnie samojezdne, systemy rolnictwa precyzyjnego, a także ładowarki kołowe oraz teleskopowe, prasy zwijające, przyczepy wielozadaniowe, maszyny zielonkowe, bardzo popularne w naszym regionie - mówi Sławomir Koc, prezes firmy Contractus Agro.
Systemy pompowania opon Claas, CTIC i CTIC 2800 są teraz opcjonalnie dostępne w wersji fabrycznej do ciągników: Axion 800 i 900 oraz Arion 500 i 600. Do ich obsługi można wykorzystać terminal dotykowy Cebis lub uniwersalne terminale...
Teren działania firmy Contractus Agro obejmuje nie tylko woj. podlaskie, ale i wschodnią część mazowieckiego. Rolnicy z tych obszarów mogą korzystać z usług jednego z sześciu oddziałów zlokalizowanych w: Sokółce, Łomży, Siemiatyczach, Suwałkach, Wysokim Mazowieckim oraz w Porosłach k. Białegostoku. Do końca tego roku powinien działać jeszcze jeden w Karniewie w woj. mazowiecki, a z czasem kolejny w okolicach Siedlec.
- Nie wszystkie oddziały dysponują serwisem, bo moim zdaniem lepiej bogato wyposażyć mniej takich punktów, niż średnio więcej. Dlatego punkty serwisowe mamy w 4 oddziałach, a odległość od nich do najdalej położonych gospodarstw nie przekracza 70-80 kilometrów. W naszym zespole serwisowym pracuje dwudziestu specjalistów, których średnie doświadczenie wynosi dwanaście lat. Dysponujemy dziesięcioma autami serwisowymi. Na błyskawiczną reakcję pozwala nam również zdalny system „Remote Service”, umożliwiający odczyt wielu danych z maszyny. Trzech doradców serwisowych jest zawsze do dyspozycji klientów pod telefonami – mówi Kamil Łupiński, Szef Serwisu Contractus Agro.
Jak informuje Claas, od stycznia do połowy lutego 2021 r. pracownicy Contractus Agro łącznie odbyli 53 dni szkoleniowe. Było to możliwe dzięki jednoczesnemu prowadzeniu kilku szkoleń dla różnych zespołów.
- Nasi specjaliści w Dziale Części mają ponad 15 lat doświadczenie w zakresie ich właściwego doboru. Pozwala to nam zaplanować i utrzymywać dostępność części w magazynach naszych oddziałów. Łańcuch logistyczny przygotowany przez Claas Polska zapewnia dostawę na następny dzień roboczy. Podkreślę, że w okresie żniw, dniem roboczym jest również sobota i niedziela - mówi Mariusz Korzecki Kierownik Działu Części firmy Contractus Agro.
Przez niewiele ponad miesiąc działalności jako diler Claasa, Contractus Agro sprzedał już kilkanaście maszyn tej marki. To głównie sprzęt zielonkowy, ale w grupie tej są również dwa kombajny zbożowe (Claas Tucano 320 i 420), sieczkarnia samojezdna (Claas Jaguar 950) i ciągnik (Claas Arion 420). Ponadto dopinane są kolejne umowy.