Challenger MT 875E z silnikiem widlastym
Challenger MT 875E to nowy ciągnik gąsienicowy nominowany do konkursu Tractor Of The Year 2016, w kategorii Open Field, czyli Ciągnika Polowego.
To co wyróżnia Challengera pośród innych, powszechnie znanych konstrukcji poruszających się na gąsienicach, to nowy 12-cylindrowy, widlasty silnik AGCO Power o pojemności 16.8 l. Moc maksymalna tego monstrum to 646 KM. Jego cylindry są ułożone w dwóch rzędach, które odchylone są pod kątem 60 stopni.
Zasilanie w powietrze odbywa się przez 4 turbiny. Maksymalny moment obrotowy jaki uzyskuje silnik wynosi 2840 Nm. Silnik jest zgodny z normami emisji spalin Stage IV/Tier 4 Final.
Dobry naciąg - równomierny nacisk
Traktor porusza się na gąsienicach, dzięki czemu ma mały poślizg, co przedkłada się na mniejsze zużycie paliwa i w efekcie wyższą wydajność. W celu zachowania optymalnego działania gąsienic, posiadają one hydrauliczne systemy regulacji stopnia naciągu. Służą do tego dwa siłowniki, po jednym z każdej strony ciągnika. Zwiększanie ciśnienia odbywa się poprzez dopuszczenie oleju do układu lub zmniejszenie jego ilości.
Poza dwoma kołami – z przodu i z tyłu gąsienicy, pomiędzy nimi znajdują się wózki z podwójnymi kołami. Dzięki nim gąsienica jest cały czas napięta i dystrybucja nacisku na podłoże odbywa się równomiernie. Rolki dostosowują się do kształtu pokonywanej przez ciągnik powierzchni.
Mocna hydraulika - także na skłonach
Znaczącym atutem ciągnika jest hydraulika. W standardowej kompletacji wydatek oleju wynosi do 224 l/min. W opcji znajdują się podwójne pompy w tandemowym układzie, co daje do 324 l/min.
Challenger przystosował układ ciśnieniowy do pracy w różnych warunkach i zastosował specjalny zbiornik olejowy, który utrzymuje olej w czystości i zawsze pod ciśnieniem. Jak zapewnia producent, olej jest dostępny także wtedy, kiedy ciągnik jest mocno przechylony. System nazywa się Elevated Oil Reservoir (EOR).
Przestawiany TUZ - szybsze zawracanie
Challenger może być wyposażony w sterowaną belkę pociągową oraz podnośnik TUZ, co pozwala zmieniać ich pozycję, czyli ustawiać na bokach ciągnika. Dzięki temu pracując z półzawieszanym narzędziem możemy m.in. dostosowywać średnicę drogi zawracania, do szerokości przebywanego uwrocia. Ponadto możemy dokonywać korekt ustawienia agregatów, w przypadku wykorzystywania ich do pracy w rzędach.
Regulację przesunięcia poprzecznego TUZ-u wykonują dwa siłowniki hydrauliczne, umieszczone od spodniej części tylnego mostu.