Bezzałogowy ciągnik New Holland NH Drive
Tegoroczną największą amerykańską wystawę poświęconą technice rolniczej będziemy przede wszystkimi kojarzyć z dwoma po raz pierwszy zaprezentowanymi globalnie bezzałogowymi ciągnikami. Jednym z nich jest New Holland NH Drive.
Autonomiczny ciągnik Case IH
Zaprezentowany 30 sierpnia na targach Farm Progress Show autonomiczny ciągnik koncepcyjny NH Drive marki New Holland może wykonywać bez operatora szereg prac rolniczych w dzień i nocą. Jest w stanie samodzielnie dotrzeć na pole, poruszając się po wewnętrznych drogach w gospodarstwie, współpracować z innymi samoprowadzącymi się lub tradycyjnymi ciągnikami, a ponadto może być kierowany z poziomu kabiny przez operatora, zapewniając dzięki temu bardzo wysoką elastyczność wykorzystania.
Na pierwszy rzut oka licznym odwiedzającym stoisko New Holland na corocznych targach w branży maszyn rolniczych Farm Progress Show, odbywających się w amerykańskim Boone w stanie Iowa, mogło się wydawać, że mają przed sobą tradycyjny ciągnik T8 Blue Power. Lecz, gdy tylko na ekranie wyświetlono poświęcony mu film, prezentujący jego niesamowite możliwości, wszystkim stało się jasne, że oto stali się świadkami epokowego wydarzenia i ujrzeli przed sobą wizję przyszłości rolnictwa zrewolucjonizowanego przez samoprowadzące się maszyny rolnicze.
Opracowany w ramach współpracy pomiędzy firmą CNH Industrial a jej długoletnim dostawcą rozwiązań w zakresie autonomicznego prowadzenia pojazdów, firmą ASI, będącą liderem w zakresie samoprowadzących się pojazdów poruszających się poza drogami publicznymi jest bezzałogowy ciągnik NH Drive marki New Holland. To autonomiczny pojazd, który można monitorować i sterować za pomocą komputera w biurze lub z tabletu. Umożliwia to rolnikowi dostęp do danych dotyczących ciągnika i narzędzia niezależnie od ich miejsca pracy z dowolnego miejsca – czy to komfortowego fotela w samochodzie, domowego biura lub obory – i to w każdej chwili. Ułatwia to podejmowanie decyzji w czasie rzeczywistym oraz pozwala zwiększyć efektywność i wydajność pracy. Ponadto, rolnik zachowa prywatność i pełną kontrolę nad danymi maszyn.
Na jednym ekranie wyświetlane są ścieżki prowadzenia i postęp pracy pojazdu, a na drugim wyświetlany jest obraz z kamery przedstawiający w czasie rzeczywistym maksymalnie cztery widoki – dwa z przodu i dwa z tyłu maszyny. Kolejny, trzeci ekran umożliwia monitorowanie i modyfikację głównych parametrów roboczych ciągnika i narzędzia, takich jak prędkość obrotowa silnika, poziom paliwa i ustawienia towarzyszącego sprzętu, takie jak np. szybkość siewu lub nacisk redlicy na glebę. Trasę przejazdu na pole można zaplanować, również gdy obejmuje ona drogi prywatne.