PIGMiUR: rolnicy wolą teraz kupować używane ciągniki i przyczepy
Utrzymuje się spadek zakupów nowych ciągników i przyczep rolniczych, rośnie natomiast handel używanym sprzętem. W nowy sprzęt najchętniej inwestują rolnicy z Mazowsza - poinformowała Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych (PIGMiUR).
W listopadzie br. zarejestrowano 759 nowych ciągników, tj. niemal tyle samo, co miesiąc wcześniej (762). Jest to o 77 szt. mniej niż w rok wcześniej. Ogółem, od początku roku zarejestrowano 7385 nowych ciągników - o 1577 szt. mniej niż w analogicznym okresie 2023 r. Spadek r/r wynosi 17,6 proc. – wynika z listopadowego raportu Izby.
Jeden ciągnik na 10 hektarów w polskich gospodarstwach
Rolnicy najchętniej kupują ciągniki marki John Deere, udział tej marki w rynku wynosi 14,3 proc. Na kolejnych miejscach plasują się Kubota, New Holland, Deutz i Case IH.
Liderem w zakupach nowych ciągników jest województwo mazowieckie. W regionie tym, w okresie styczeń-listopad 2024 roku, zarejestrowano 1252 nowe ciągniki. Na kolejnych miejscach znajdują się województwa: wielkopolskie i małopolskie.
O ile w przypadku rejestracji nowych ciągników nie ma spektakularnych spadków, to w przypadku nowych przyczep są one bardziej widoczne, bowiem w listopadzie br. liczba ich rejestracji była najgorsza w 2024 r. Jest to właściwie stały trend, jaki obserwujemy co roku na rynku przyczep rolniczych - wyjaśnił ekspert PIGMiUR Hubert Seliwiak.
W listopadzie br. zarejestrowano 335 szt. nowych przyczep rolniczych. W sumie przez jedenaście miesięcy 2024 roku zarejestrowanych zostało 4915 szt. nowych przyczep, to mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku o 903 szt. Spadek wynosi 15,5 proc. Najpopularniejszą marką jest Pronar z 25,2-proc. udziałem w rynku.
Rynek maszyn rolniczych. Rejestracje nowych poszły w dół, używanych – w górę
"W listopadzie z reguły rejestrowanych jest najmniej lub niemal najmniej przyczep. Przyczyny właściwie są te same, jak w przypadku ciągników i wszystkich pozostałych maszyn. Rolnicy dokonują tylko niezbędnych inwestycji, trzymając środki, by zapewnić sobie i swoim gospodarstwom bezpieczeństwo finansowe, gdyż, w ich ocenie, ogólna sytuacja nadal jest niepewna" - tłumaczy Seliwiak.
O ile wyniki w segmencie nowych maszyn wpisują się już raczej w tendencję spadkową, to na rynku wtórnym trend jest odwrotny. Po jedenastu miesiącach br. PIGMiUR notuje 21 818 rejestracji ciągników używanych. To o 1128 szt. więcej niż w po jedenastu miesiącach 2023 roku (wzrost o 5,4 proc.).
Liderem rynku wtórnego kategoriach wiekowych: 3-5, 6-10 i 11-20 lat, w okresie styczeń-listopad 2024, jest John Deere. Zarejestrowano 3479 ciągników używanych tej marki, która notuje 15,9 proc udziałów w rynku. W najstarszej kategorii, powyżej 20 lat, najczęściej kupowanym traktorem jest polski Ursus.
W tym samym czasie zarejestrowano 6306 przyczep używanych, tj. o 5,9 proc. więcej niż rok wcześniej - wynika z danych Izby.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś